Polska i Litwa nie zgadzają się na zmniejszenie budżetu WPR

Nie można dążyć do zmniejszenia budżetu WPR, bo to będzie ze szkodą dla rolników europejskich społeczeństw – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas wspólnej konferencji z ministrem rolnictwa Litwy Giedriusem Surplysem.

– Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a tym samym zmniejszenie środków w unijnym budżecie nie może być wystarczającym tłumaczeniem obcięcia finansowania Wspólnej Polityki Rolnej i takie stanowisko wspólnie reprezentujemy – powiedział Ardanowski.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że zwiększeniu zadań dotyczących ochrony przyrody, zasobów wodnych czy przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym nie może jednocześnie towarzyszyć zmniejszanie środków budżetowych na realizację tych ambitnych zamiarów.

– Przez wiele lat, m.in. zasługą Wspólnej Polityki Rolnej było zatrzymanie wielu mieszkańców na terenach wiejskich co umożliwiło przetrwanie mniejszych miejscowości. Dlatego też nie można dążyć do zmniejszenia środków na finansowanie tej polityki, bo to będzie ze szkodą dla rolników europejskich społeczeństw – przekonywał Ardanowski.

– Unijna perspektywa 2021-2027 jest ambitna pod względem celów, ale nie pod względem możliwości – stwierdził minister rolnictwa Litwy Giedrius Surplys.

 

Równe dopłaty

Surplys zapewnił, że Litwa także nie zgadza się na dalsze utrzymywanie nierównych warunków wsparcia rolników.

Wchodziliśmy do UE na gorszych warunkach, a 80 proc. średniej unijnych dopłat mamy osiągnąć dopiero w 2027 roku. Tak być nie może – zaznaczył litewski minister.

– Projekt integrowania się Europy był i jest bardzo ważny. Dlatego godziliśmy się na przyjęcie gorszych warunków przystąpienia, właśnie w imię tej idei. Teraz ta sama idea wymaga równego traktowania – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here