Mleczarze u Kalemby

Bieżące sprawy branży mleczarskiej były tematem wczorajszego spotkania ministra Stanisława Kalemby z delegatami zjazdu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Minister wyraził swoje zadowolenie z osiągnięć producentów i przetwórców mleka oraz pogratulował poziomu zorganizowania.

– Mleczarstwo w Polsce jest przykładem działalności opartej na spółdzielczości. Jest przykładem dobrego zorganizowania i dobrej współpracy, dzięki, której rolnicy mają realny wpływ na funkcjonowanie spółdzielni, a przetwórcy mają zagwarantowaną konkurencyjność na jednolitym rynku europejskim – mówił minister.
W trakcie rozmowy wśród poruszanych tematów znalazły się aktualne problemy branży mleczarskiej.
 

Minister pytany o sprawę kwot mlecznych poinformował, że Polska opowiada się za ich utrzymaniem, jednak państwa członkowskie UE podzielające takie stanowisko są w mniejszości. W toku dyskusji uczestnicy skupili się również na innych zagadnieniach ważnych dla producentów rolnych, takich jak: kredyty preferencyjne, zakup i ceny gruntów, ubezpieczenia rolne, funkcjonowanie organizacji rolniczych i regionalnych oddziałów agencji nadzorowanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rozmowy dotyczyły także przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. Stanisław Kalemba przypomniał, że obecnie najważniejszym zadaniem jest wypracowanie jak najlepszych warunków w ramach WPR. – Bardzo ważne są działania zarówno ze strony ministerstwa rolnictwa, jak i organizacji rolniczych. Polskie stanowisko w kwestii reformy WPR jest niezmienne i opiera się na przekonaniu, że należy odejść od historycznych tytułów do płatności, gdyż przez ostatnie 20 lat zmieniła się nie tylko wartość i wielkość produkcji, lecz także jej koszty – powiedział minister i zapewnił producentów o chęci resortu do dalszej owocnej współpracy ze wszystkimi organizacjami rolniczymi.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here