Mleko i mięso tanieją w skupie. To początek spadku światowych cen żywności?

Spadają światowe ceny żywności. Spadki dotyczą zbóż, cukru i mleka.

\"\"


Indeks cen żywności FAO zmniejszył się w sierpniu do 176,6 pkt. wobec 178,9 pkt. w lipcu (-1,3 proc.). Spadek indeksu w ujęciu miesięcznym wynikał z niższych cen 3 z 5 jego składowych: zbóż (-5,4 proc.), cukru (-1,7 proc.) oraz mięsa (-1,2 proc.). Przeciwny efekt miały wyższe ceny oleju roślinnego (+2,5 proc.) oraz produktów mlecznych (+1,4 proc.).

–  Światowe ceny żywności zwiększyły  się w sierpniu w ujęciu rocznym o 6,0 proc. wobec wzrostu o 10,1 proc. w lipcu. W kierunku obniżenia ich rocznej dynamiki zaczynają już oddziaływać efekty wysokiej bazy sprzed roku widoczne szczególnie w przypadku produktów mlecznych – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Ceny wieprzowiny, cukru i mleka będą spadać

Zdaniem eksperta, stopniowo wyczerpuje się przestrzeń dla dalszego wzrostu światowych cen żywności.

Rynek wieprzowiny wchodzi obecnie w spadkową fazę cyklu, co będzie oddziaływało w kierunku obniżenia cen mięsa. Odbudowa światowych zapasów cukru w połączeniu ze zniesieniem kwot cukrowych w UE w październiku br. będzie sprzyjała w kolejnych miesiącach utrzymywaniu się jego cen w trendzie spadkowym.

– Jednocześnie uważamy, że światowy rynek mleka znajduje się obecnie na szczycie cyklu i w kolejnych miesiącach obserwowany będzie spadek cen produktów mlecznych, w szczególności masła – mówi Olipra.

W łagodnym trendzie wzrostowym mogą natomiast pozostać ceny zbóż oraz oleju roślinnego, co wynikać będzie ze zmniejszenia światowych zapasów na tych rynkach.

– Uważamy, że ich wyższe ceny nie będą jednak w stanie skompensować spadku cen pozostałych surowców – wyjaśnia analityk. I dodaje, że w kolejnych miesiącach światowe ceny żywności zaczną się stopniowo obniżać.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,554ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE