Młody rolnik: Już niedługo poznamy termin składania wniosków o premię z nowego PROW

ARiMR niebawem ogłosi termin przyjmowania wniosków o przyznanie premii młodym rolnikom z nowej perspektywy finansowej PROW. A jest o co walczyć, bo wsparcie wynosi 100 tys. zł. Do rozdysponowania będzie 718 mln euro.
 

\"rolnictwo\"

 

 
Nowy PROW przewiduje zmiany w premiach dla młodych rolników w stosunku do lat ubiegłych.  
 
– Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego i prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną po złożeniu wniosku o premię – wyjaśnia resort rolnictwa.
 
O premie może się starać osoba, która:
  • ma nie więcej niż 40 lat,
  • posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
  • po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, co oznacza, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący,
  • stała się właścicielem  lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.
Młody rolnik ma też trzy lata na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych (wykształcenia).
Ale to nie jedyne warunki przyznania pomocy. 
 
– Inne wymagania dotyczą wielkości ekonomicznej gospodarstwa (SO), która nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.
 
Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Przy czym określony został wymóg, że przynajmniej 70% minimalnej wielkości stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST) – wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.
 
Ponadto beneficjent zobowiązany będzie do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie co najmniej o 10%.
 
Czytaj także:

Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach:
  • I – w wysokości 80% – po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja;
  • II – w wysokości 20% – po realizacji biznesplanu.
Jednak nie wszyscy młodzi rolnicy mogą liczyć na otrzymanie premii. Ze wsparcia wyłączone są te gospodarstwa, których głównym kierunkiem produkcji będzie: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Pictures of Money

Źródło: MRiRW, ARiMR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics