Mniej rzepaku i buraków cukrowych. GUS ocenił stan upraw

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki stanu upraw wiosną 2018 roku. Według rzeczoznawców GUS mniejszą powierzchnię uprawy ma rzepak i rzepiku oraz buraki cukrowe. Z kolei więcej rolnicy zasiali zbóż. Mniejsze natomiast niż w ubiełym roku są straty zimowe i wiosenne.

GUS szacuje, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej i wynosi około 7,2 mln ha (zwiększenie o ok. 3 proc.).

Według wstępnych szacunków przewiduje się zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 13 proc. do około 0,8 mln ha, natomiast powierzchnię buraków cukrowych szacuje się na ok. 220 tys. ha tj. o ok. 5 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych były niewielkie i wynosiły: jęczmienia ozimego ok. 1,5 proc., pszenicy ozimej oraz mieszanek zbożowych ok. 1,0 proc., pszenżyta ozimego ok. 0,5 proc. i żyta ok. 0,3 proc.

Wznowienie wegetacji w bieżącym roku nastąpiło dość późno ze względu na zalegający śnieg (po bardzo obfitych opadach w  połowie marca). Rolnicy praktycznie rozpoczęli prace polowe na początku kwietnia gdy warunki pogodowe znacznie się poprawiły i nastąpił gwałtowny wzrost temperatury przy prawie zupełnym braku opadów. Pogoda sprzyjała prowadzeniu prac polowych, praktycznie do końca kwietnia zakończono siewy zbóż jarych, buraków cukrowych, kukurydzy na ziarno i zielonkę oraz sadzenie ziemniaków.

Stan zasiewów zbóż ozimych  w połowie maja był nieco lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wysoka temperatura w kwietniu spowodowała szybki rozwój rzepaku ozimego. Kwitł on w okresie ciepłej słonecznej pogody ale z niedoborem wody przez co rośliny są bardziej wiotkie, słabo rozgałęzione a w górnej części pędu nie zawiązały łuszczyn. Ocena stanu zasiewów zbóż jarych przeprowadzona w tym okresie wykazała, że ich stan jest lepszy w porównaniu do zasiewów ubiegłorocznych – informuje GUS.

Wstępne szacunki powierzchni niektórych upraw pod zbiory w 2018 r.

Powierzchnię ozimych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oceniano na ponad 4,2 mln ha, tj. o około 0,7 proc. mniej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym, w tym:

  • pszenicy ozimej ok. 1,9 mln ha tj. o 3,8 proc. mniej,
  • żyta ponad 0,9 mln ha tj. o 7,6 proc. więcej,
  • jęczmienia ozimego ponad 0,2 mln ha tj. o 13 proc. więcej,
  • pszenżyta ozimego ponad 1,1 mln ha tj. o 4,6 proc. mniej.

Wstępnie szacuje się, że jarych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zasiano ponad 2,9 mln ha, tj. o ok. 9,2 proc. więcej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w roku ubiegłym, w tym:

  • pszenicy jarej ponad 0,5 mln ha tj.14,3 proc. więcej,
  • jęczmienia jarego ponad 0,8 mln ha tj. o 5,2 proc. więcej,
  • owsa ok. 0,5 mln ha tj. o 0,5 proc. więcej,
  • mieszanek zbożowych jarych ok. 1,0 mln ha tj. o 22,3 proc. więcej.

Przewiduje się, że powierzchnia uprawy ziemniaków wyniesie około 300 tys. ha, natomiast powierzchnię zasiewów buraków cukrowych szacuje się na ponad 220 tys. ha. Z kolei rzepaku i rzepiku zasiano na powierzchni około 0,8 mln ha.

Redakcja AgroNews, fot.Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Komisja europejska chce zniszczyć polskie rolnictwo!

Wobec zapowiedzi kolejnych po Zielonym Ładzie fatalnych projektów planowanych przez Unię Europejską głos zabrali przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość – Poseł do Parlamentu Europejskiego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics