Mnóstwo nowości na AGRO SHOW. Zobacz naszą galerię zdjęć

Setki ciągników, maszyn rolniczych i produktów dla rolnictwa. Ponad 800 wystawców zaprezentowało w miniony weekend swoją ofertę na 120 ha w Bednarach k. Poznania. Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW, bo o niej mowa, to jedna z największych tego typu imprez w Europie.

ZOBACZ NASZĄ WIELKĄ GALERIĘ ZDJĘĆ NA DOLE STRONY

 

\"rolnictwo,

Przybyli na wystawę goście mieli okazję zapoznać się z najnowszymi i najnowocześniejszymi maszynami i urządzeniami rolniczymi. Mogli także obejrzeć aktualną ofertę producentów nawozów, nasion, środków ochrony roślin, firm z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem.

Wśród głównych atutów wystawy można wymienić jej nowoczesną i dynamiczną formułę, bogate wsparcie branżowe oraz lokalizację.

– Jeżdżę po wielu wystawach rolniczych, ale tę lubię najbardziej, bo to tu mogę zobaczyć maszyny w ruchu na świeżym powietrzu. Dziś interesuje mnie szczególnie opryskiwacz do kukurydzy – mówi nam Pan Jan spod Bydgoszczy, który wystawę odwiedził już po raz piąty.

Finały konkursów
Tradycyjnie podczas AGRO SHOW odbyły się finały konkursów organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych: m.in. Mechanik na medal,  Młody Mechanik na Medal i Serwis na Medal.

Pierwszego dnia wystawy odbyło się także podsumowanie XIII edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanego przez KRUS pod patronatem Prezydenta RP. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku w kategorii gospodarstw indywidualnych zgłoszono aż 825 gospodarstw.
Główna nagroda – ciągnik Farmtrac 675 DTN King powędrowała do Państwa Izabeli i Janusza Bystronom ze Sławek w woj. pomorskim.  Z kolei w konkursie internetowym „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, przeprowadzanym na naszym portalu, laureatami zostali Państwo Katarzyna i Marek Michalakowie z Golina – Kolonii w  woj.  wielkopolskim, uzyskując 9043 głosy.

Bezpieczniej na wsi
W tym roku po raz pierwszy na Agro Show w Bednarach zorganizowano  WIOSKĘ BEZPIECZEŃSTWA. Odwiedzający mogli się dowiedzieć, jak bezpiecznie pracować na wsi. Mieli także możliwość odświeżyć swoją wiedzę nt. pierwszej pomocy czy nauczyć się prawidłowo opatrzyć ranę. W Wiosce zaprezentowano także  najnowsze rozwiązania, które poprawiają komfort pracy rolnika, a jednocześnie są bezpieczne i przyjazne dla zwierząt.

Strefa Juniora
Organizatorzy wystawy pomyśleli także o najmłodszych gościach. W tym roku dzieci po raz pierwszy miały możliwość spędzenia czasu na zabawie w Strefie Juniora. Animatorzy w bajkowych strojach zadbali o fantastyczne gry. Nie obyło się bez balonów, malowania buziek, konkursów czy prac plastycznych.

\"rolnictwo,


Mnóstwo nowości

Podczas wystawy producenci maszyn prezentowali swoje nowości. Szczególne zainteresowanie wzbudziło stoisko firmy Steyr i Case IH, a właściwie nowa seria ciągników Steyr CVT o zakresie mocy od 150 do 270 KM. 
– Nowa generacja ciągników CVT oznacza jeszcze większą wydajność i lepszy komfort pracy – mówił w rozmowie z nami Krzysztof Paćkowski, Marketing Manager Steyr i Case IH.

Swoje nowości prezentował też Zetor.
– Crystal 150 i 160 to tegoroczne nowości, które właśnie trafiły do dilerów. Wyróżniają się tym, że posiadają przestrzenną kabinę i silnik o dużej mocy. Mają także niskie koszty utrzymania i eksploatacji – poinformował nas Robert Szewczyk z Zetor Polska.

Za podstawową wersję ciągnika Zetor Crystal 150 zapłacimy 248 tys. zł. Trochę drożyszy jest Crystal 160. Koszt zakupu tego ciągnika to 255 tys. zł. Za dopłatą 8,7 tys. zł ciągniki mogą być wyposażone w przedni TUZ. Z kolei przedni WOM kosztuje 9,1 tys. zł.

Spore zainteresowanie budziły też kombajny firmy Claas, a szczególnie model Lexion 770.

– To kombajn doskonale znany na polskim rynku, zwłaszcza w dużych gospodarstwach. Przeszedł on gruntowną modernizację. Został zmieniony silnik, zwiększyliśmy też pojemność zbiorników ziarna. Ponadto wprowadzono szereg systemów poprawiających wydajność i ułatwiających pracę operatora, m.in. system automatycznej kontroli przepływu materiału i system 4D. Oba te systemy zostały nagrodzone medalami zbliżających się targów Agri Technica – wyjaśnia nam Andrzej Kulczyński, manager ds. produktu.

Sporo osób odwiedziło także stoisko John Deere, gdzie zaprazentowano głównie nowości firmy.  Kombajny John Deere z serii W i T zostały w dużej mierze przeprojektowane na sezon 2016. Zmieniono wiele podzespołów, aby uzyskać najwyższą wydajność kombajnów wytrząsaczowych w branży.

– Połączenie największej powierzchni aktywnej separacji dostępnej na rynku z większą powierzchnią układu czyszczącego pozwoli operatorom zwiększyć wydajność nawet o 15% –  mówił Piotr Dziamski, dyrektor marketingu.

Najnowsza seria sieczkarni samojezdnych John Deere 8000, to całkiem nowa generacja maszyn. Nowe modele, wykorzystujące najlepsze cechy popularnej serii 7000, oferują nowoczesną technologię analizy plonów oraz dokumentacji, innowacyjną konstrukcję maszyny i niezawodną pracę i komfort. Dzięki temu maszyny te podnoszą wydajność, jakość kiszonki i oszczędność zbioru na nowy jeszcze wyższy poziom.

Spada sprzedaż maszyn
Ostatnie miesiące nie rozpieszczały producentów ciągników, bowiem, jak wynika z raportu firmy Martin & Jacob, monitorującej rynek rolniczy, w lipcu zarejestrowano tylko 781 ciągników – o 61 proc. mniej niż w czerwcu i 46 proc. mniej niż rok wcześniej. Ogólnie od początku roku do końca lipca zarejestrowano ponad 8,2 tys. nowych ciągników, podczas gdy w rekordowym 2012 roku było to ponad 19 tys. Spadki sprzedaży są wynikiem kilku czynników. Przede wszystkim pokończyły się działania unijne z PROW 2007-2013, a nowe konkursy dopiero startują. Poza tym na przestrzeni ostatniego półtora roku spadły dochody gospodarstw rolnych, a więc rolnicy nie zawsze mogą pozwolić sobie na inwestycję w nowy sprzęt.

Ale branża maszyn z nadzieją spoglądają w przyszłość. A to za sprawą unijnych środków z nowej perspektywy. Producenci ciągników liczą na szybkie uruchomienie programu Mogernizacja gospodarstw rolnych, który dofinansowuje zakup nowych maszyn.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. K. Szałaj, M. Nowak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here