Mokry problem

Zamiast łąk – rzeka, zamiast ozimin – jeziora. Tak wyglądają użytki rolne gospodarzy z Suliszewa koło Drawska Pomorskiego – informuje Redakcja Rolna TVP. Dwa razy w roku rolnicy są zalewani i podobno… nie można im pomóc. 
       
Na tych polach i łąkach, zamiast ciągników, czasami pojawiają się… kajaki, a turyści nawet nie wiedzą, że nie płyną rzeką, tylko przez grunty rolnicze.

Bogdan Sienkiewicz – Dzierżawca gospodarstwa w Suliszewie: Dla nich to wygodnie, nie muszą się szarpać z gałęziami i z resztami pozostawionymi na wodzie.

W okolicach Suliszewa płynie rzeka Drawa, a do niej wpada rów melioracyjny odbierający nadmiar wód z pól i łąk. Rów jest regularnie czyszczony przez rolników, ale rzeka, podlegająca Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Poznaniu – już nie. Ostatni raz jej brzegi były konserwowane 20 lat temu.

Eugeniusz Rocławski – Dzierżawca gospodarstwa w Suliszewie: Rzekę regulowano, pogłębiano i usuwano z niej drzewa i krzaki, była bardziej drożna. Także na wiosnę ta woda, która spływała z pól, z rzek, z jezior – ubywała. A w tej chwili zastoje trwają nieraz i miesiąc, dwa, no i są problemy, bo zboża są zalane, giną, a na łąki nie można wejść w terminie.

Jeśli rolnicy nie zbiorą w terminie siana, mogą stracić dopłaty i zapłacić karę – trzykrotną wartość dotacji. Ale ponoszą też straty w plonach.

Bogdan Sienkiewicz – Dzierżawca gospodarstwa w Suliszewie: Mimo, że podsiewamy łąki, jest to taka syzyfowa praca. To, co szlachetne, zawsze po zalaniu zginie.

Siano jest potrzebne dla bydła, bo w gospodarstwie jest stado 90 sztuk krów mięsnych. Tymczasem z powodu niedrożnej rzeki w każdym sezonie zalane jest nawet 100 ha gruntów. Rolnicy proszą o pomoc i co roku interweniują w zarządzie gospodarki wodnej, ale bez skutku. Na prace konserwacyjne rzeki nie ma pieniędzy.

Źródło: Andrzej Kisiel, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics