Morawiecki: dla mnie strażacy, to elita lokalnych społeczności

Druhem może zostać teoretycznie każdy obywatel gminy czy powiatu, ale żeby tak się stało, trzeba człowieka, który dysponuje pewnymi cechami osobowościowymi. To hart ducha, cierpliwość, wyrozumiałość, dyscyplina, gotowość do niesienia pomocy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej gali programu „ORLEN dla Strażaków”.

Fundacja ORLEN po raz kolejny przekaże środki finansowe na zakup sprzętu dla zawodowych i ochotniczych jednostek straży pożarnej. W tym roku będą to 2 mln zł. Premier wspomniał także o projekcie ustawy dla OSP, która zakłada szereg korzystnych zmian dla druhów i druhen.

Premier: dla mnie strażacy, to elita lokalnych społeczności
Premier: dla mnie strażacy, to elita lokalnych społeczności

2 mln zł na doposażenie jednostek straży pożarnych

„ORLEN dla Strażaków” to kolejna edycja programu wsparcia strażaków z całej Polski. Fundacja ORLEN wraz ze swoim fundatorem spółką PKN ORLEN po raz kolejny przekaże środki finansowe na zakup sprzętu dla zawodowych i ochotniczych jednostek. Tym razem kwota do rozdysponowana to 2 mln zł. Premier podziękował koncernowi za wsparcie jakie okazują strażakom.

To wsparcie, które jest udzielane tak hojnie przez koncern, jeszcze hojniej przez państwo polskie, jest potrzebne. Chcę, żebyście czuli, że nie jesteście sami na waszej trudnej drodze – powiedział szef rządu.

Dofinansowanie umożliwi doposażenie jednostek, a tym samym poprawę ich gotowości bojowej i skuteczniejszą pomoc potrzebującym.

Projekt ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych

Premier podczas wystąpienia na gali wspomniał także o projekcie ustawy dla OSP, która zakłada szereg korzystnych zmian dla druhów i druhen. – Teraz tworzymy specjalną ustawę o OSP, która będzie zawierać dobre rozwiązania, takie jak ulgi, dodatki emerytalne, specjalne traktowanie strażaków, a także ściśle określone warunki pracy, dzięki którym sprzęt specjalistyczny będzie standardem – powiedział szef rządu i dodał, że ustawa będzie podstawą funkcjonowania wszystkich druhów i druhen: – nie waham się powiedzieć, że będzie to  fundament waszej pracy na kolejne 10-lecie.

Korzyści przewidziane w projekcie

W całym kraju jest obecnie ponad 220 tys. strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy posiadają uprawnienia do działań ratowniczych. W Polsce działa ponad 16 tys. jednostek OSP. Korzystne zmiany jakie zakłada projekt to m.in.:

  • świadczenie ratownicze, z tytułu wysługi w jednostkach ratowniczo-gaśniczych OSP w kwocie 200 zł miesięcznie,
  • dodatkowe uprawnienia m.in. zwolnienie z pracy, odszkodowania, rekompensaty, renty, zniżki i ulgi, a ich rodziny – także pomoc państwa w przypadku śmierci strażaka ochotnika podczas działań ratowniczych,
  • prawo do okresowych i bezpłatnych badań lekarskich, jak również bezpłatną pomoc psychologiczną,
  • środki ochrony indywidualnej i umundurowanie specjalne,
  • legitymacja zapewniająca dodatkowe uprawnienia,
  • zasady organizacji szkoleń strażaków ratowników OSP pozwolą uzyskać tytuł zawodowy strażaka.

Premier: OSP to nie skansen, to żywa tkanka społeczności regionalnych i lokalnych

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawicki podkreślił ogromną rolę Ochotniczych Straży Pożarnych w rozwoju lokalnych społeczności. Wskazał, że strażacy z OSP to osoby, które nie tylko godnie reprezentują tradycję, ale także budują lokalną tkankę i spójność w ramach gminy, wsi, sołectwa czy powiatu. Jednocześnie podkreślił, że: – Remizy są centrami zarządzania kryzysowego, ale także centrami życia kulturalnego w niejednej wiosce i miasteczku.

Źródło i fot: Kancelaria Premiera

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Płatności w ramach ekoschematów obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r. Agencja...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics