MRiRW: środki na dopłaty do ubezpieczeń upraw w 2021 r. zostały rozdysponowane

Znów zabrakło środków na dopłaty do składek ubezpieczeniowych za ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Krajowa Rada Izb Rolniczych w imieniu rolników domaga się zwiększenia środków. 400 mln zł przeznaczone na ten cel to zdecydowanie za mało. Resort rolnictwa obiecuje, że w przypadku pojawienia się oszczędności w realizacji innych zadań, w pierwszej kolejności uwolnione wydatki przeznaczy się na zwiększenie dopłat do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

"<yoastmark

Resort rolnictwa w odpowiedzi na pismo KRiR poinformował,  że zaplanowana w ustawie budżetowej na 2021 rok  kwota wydatków na ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w wysokości 400 mln zł wynika z możliwości budżetu państwa dofinansowania tego zadania w roku bieżącym.

“Wydatki zaplanowane na 2021 r. w części budżetowej 32 – Rolnictwo w łącznej kwocie 1 352,2 mln zł zapewniają realizację zadań oraz funkcjonowanie instytucji obsługujących rolnictwo na poziomie zbliżonym do roku 2020” – napisało w odpowiedzi MRiRW.

Zwiększone wydatki o 109,5 mln zł w porównaniu do 2020 r. zostały przeznaczone na:

– dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – wzrost wydatków o 50 mln zł,

– finansowanie szkół rolniczych, których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – wzrost wydatków o 47,6 mln zł,

– finansowanie laboratoriów przejętych od wojewodów przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa – wzrost wydatków o 20,7 mln zł.

Ministerstwo podaje, że ze względu na konieczność przeznaczenia wyższej kwoty na ww. wydatki ponad podwyższony wzrost wydatków w części budżetowej 32 – Rolnictwo wydatki na pozostałe zadania finansowane z tej części budżetowej uległy obniżeniu.

KRIR interweniuje w sprawie sprzedaży nielegalnych ciągników

Możliwe jedynie przesunięcie środków z innego działania

MRiRW poinformowało, że w umowach zawartych w grudniu 2020 r. z siedmioma zakładami ubezpieczeń na dofinansowanie w 2021 r. 65 % składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dostępna kwota wydatków została w pełni rozdysponowania. W przypadku pojawienia się oszczędności w realizacji wydatków na realizację innych zadań w częściach budżetu państwa, których Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest dysponentem w pierwszej kolejności uwolnione wydatki zostaną przeznaczone na zwiększenie kwot wydatków na dopłaty do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

“Jednocześnie zgodnie z art. 10 ust 8 ustawy z dnia 7 lipca o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w przypadku gdy rolnik nie zawarł umowy ubezpieczenia obowiązkowego z powodu pisemnej odmowy zawarcia takiej umowy w co najmniej 2 zakładach ubezpieczeń, które zawady z ministrem właściwym do spraw rolnictwa umowy w sprawie dopłat – nie stosuje się przepisów o wnoszeniu opłaty za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia” – czytamy w uzasadnieniu MRiRW.

AM/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

trzynaście − dziewięć =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,898ObserwującyObserwuj
7,080SubskrybującySubskrybuj

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego poszukują mikroorganizmów „zjadających” plastiki

Poszukiwania nieznanych dotąd mikroorganizmów rozkładających plastiki to główny cel projektu prowadzonego przez zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Projekt, którego celem jest odnalezienie mikroorganizów...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE