Na giełdzie dramat. Zboża zaliczają kilkunastomiesięczne minima

Unijne zboża zaliczyły w czwartek nowe kilkunastomiesięczne minima, a trend spadkowy (coraz niższe górki i dołki na wykresie) trwa w najlepsze. Na rynku utrzymuje się duża podaż zbóż i rzepaku, a ceny dostosowują się do cen światowych.

Na giełdzie w Chicago wyceny kukurydzy, soi i szczególnie pszenicy kontynuowały w czwartek przeceny. Notowania za oceanem spadają pod wpływem małego zainteresowania importerów zakupami w USA. W czwartek Chiny, drugi raz w tym tygodniu, anulowały wręcz wcześniejszy duży zakup amerykańskiej kukurydzy i praktycznie nie kupują soi.

Państwo Środka przerzuciło się z zakupami soi do Brazylii, gdzie rekordowe zbiory się właśnie kończą, a kukurydzę ciągle importuje z Ukrainy. Na rynku pszenicy trwa dominacja tanich dostaw z Rosji.

Dodatkowa presja spadkowa wynika z opadów na dotkniętych suszą zasiewach pszenicy ozimej w USA i rosnących perspektyw produkcji zbóż w 2024 roku. W środę StatCan zapowiedział wzrost areału pszenicy do poziomu najwyższego od ponad 20 lat i lekki wzrost upraw rzepaku.

Tygodniowe zamówienia eksportowe w USA były w tym tygodniu słabe i wyniosły (na obecny sezon) zaledwie 155 700 ton pszenicy, 400 000 ton kukurydzy i 311 300 ton soi.

W Chicago fundusze hedgingowe sprzedały  w czwartek netto 18 tys. kontraktów kukurydzy 5 tys. soi i 4 tys. pszenicy.

Rosja ponownie wstrzymała w czwartek inspekcje statków w cieśninie Bosfor, ale nie zrobiło to większego wrażenia na uczestnikach rynków giełdowych.

Negocjacje prowadzone przez ONZ na różnych kierunkach ciągle trwają. Być może Zachód spełni jakieś żądanie Rosji w sprawie ułatwienia handlu nawozami i zbożami rosyjskimi, by Moskwa zgodziła się przedłużyć umowę zbożową po 18-maja.

Giełda w Paryżu:

Unijne zboża zaliczyły w czwartek nowe kilkunastomiesięczne minima, a trend spadkowy (coraz niższe górki i dołki na wykresie) trwa w najlepsze. Na rynku utrzymuje się duża podaż zbóż i rzepaku, a ceny dostosowują się do cen światowych.

Na Matif kukurydza jest teraz najtańsza od stycznia 2022, a pszenica od września 2021 roku.

Rzepak konsoliduje się w okolicy najniższych poziomów od połowy 2021 roku.

Warto przypomnieć, że o ile kierunek importu z Ukrainy został lekko wyhamowany, to przecież ciągle kraje UE importują masowo kukurydzę z Brazylii, pszenicę z Wielkiej Brytanii i rzepak z Australii.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KRUS: Od 1 marca obowiązują nowe kwoty przychodu

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 marca 2024 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.  Od 1 marca 2024...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics