Na targach nie będzie już koni na rzeź

Skaryszewski samorząd jako jeden z pierwszych w kraju wprowadził lokalnie przepisy, które realnie mają uniemożliwić handel końmi na rzeź na jednym z najstarszych w kraju jarmarków konnych Wstępy. Obrońcy zwierząt mają nadzieję, że w ślad za Skaryszewem pójdą inne miasta targowe.

Skaryszewski Jarmark Wstępy odbywa się dziś i jutro (19-20 lutego br.).

Organizatorzy zapowiedzieli, że będzie miał nową formułę wypracowaną we współpracy z Fundacją Centaurus. Zmiany, które zostały zapisane w nowym regulaminie Wstępów mają realnie uniemożliwić handel końmi na rzeź.

W świetle polskiego prawa nie można transakcji jako takiej zabronić, więc można się spodziewać ewentualnych transakcji wokół Skaryszewa, ale nie już podczas skaryszewskich Wstępów” – poinformował burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga.

We wspólnie wypracowanych przez samorząd Skaryszewa i Fundację Centaurus regulaminie Wstępów wprowadzono m.in. zakaz wjazdu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, otwarcie terenu jarmarku dopiero o godzinie 5:00 rano. Wymaganie będą także świadectwa zdrowia dla zwierząt. Zapisy regulaminu będą egzekwowane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Inspekcję Transportu Drogowego, policję, straż miejską, przedstawicieli miasta i Fundacji Centaurus.

Marek Pietrusiak, przedstawiciel Fundacji Centaurus, kilka dni przed imprezą w specjalnym nagraniu do obrońców praw zwierząt zapowiedział, że Fundacja i wolontariat weterynaryjny będą kontrolować wjeżdżających na Wstępy handlarzy, tak, aby „żaden koń chory lub niezdolny do pokazów nie został dopuszczony do tej imprezy”.

Obrońcy praw zwierząt życzyliby sobie całkowitego zakazu handlu końmi na jarmarku, gdyż – ich zdaniem, „targi to miejsce gdzie zwierzęta są traktowane przedmiotowo i bardzo często brutalnie”.

„Różnimy się co do ostatecznych celów, inne są cele Fundacji Centaurus, która chciałaby całkowitego zakazu handlu końmi rzeźnymi, inna samorządu, ale jest jedna wspólna płaszczyzna, jest jeden wspólny odcinek drogi do przejścia” – zauważył burmistrz Skaryszewa.

Osobiście uważam, że konie mogą być transportowane, przywożone, pokazywane w Skaryszewie – w pełnym poszanowaniu ich zdrowia i zachowaniu wszelkich zasad” – dodał. Jego zdaniem, władze samorządowe potrafią zadbać o dobro tych zwierząt.

„Marzą mi się takie czasy, aby na Wstępy skaryszewskie sprowadzić wycieczki szkolne, które będą mogły tam po raz pierwszy zobaczyć konie. Marzy mi się, aby na Wstępach móc prezentować techniki stosowane w hipoterapii, aby prezentować konia jako przyjaciela człowieka" – tłumaczył burmistrz Skaryszewa. I dodał, że „koń absolutnie nie może kończyć w celach konsumpcyjnych”.

Pierwszy krok do dialogu z miastami targowymi

Marek Pietrusiak, przedstawiciel Fundacji Centaurus zauważył, że „to nie skaryszewskie Wstępy są problemem polskiego konia, to raczej symbol, a nierealne zagrożenie”. I chociaż Fundacja uratowała z tego targowiska ponad 50 koni, to „na skaryszewskich wstępach jest zaledwie promil koni wyjeżdżających na rzeź”.

„Od początku zakładaliśmy, że to nie może być tylko porozumienie ze Skaryszewem jako symbolem, największym targiem w Europie, ale ze wszystkimi miastami targowymi w Polsce” – tłumaczył Pietrusiak.

Jego zdaniem, „samo zamknięcie targowiska czy zmiana formuły skaryszewskich Wstępów nie do końca odmieni los polskich koni”. „Zaraz po Skaryszewie ruszamy na kolejne dyskusje i kolejne kontrole targów” – zapowiedział.

Fundacja Centaurus rozmawia obecnie z 24 miastami targowymi, tak, aby przekształcić formułę odbywających się  targów lub zamknąć je w przypadku braku ekonomicznego uzasadnienia dla ich dalszego funkcjonowania.

„Do czasu gdy nie uzbieramy stosownej ilości podpisów pod petycjami wybraliśmy formę dialogu jako tą, która daje możliwość szybkiej, realnej odmiany losu polskich koni” – powiedział Pietrusiak.

Zdaniem obrońców praw zwierząt, najważniejsza jest jednak edukacja dotycząca losu koni na targach, dlatego równolegle mają być prowadzone w szkołach akcje edukacyjne, a w Sejmie toczone są rozmowy z politykami na temat rozwiązań prawnych, które mogłyby los koni na targach poprawić.

„Potrzeba kilku klat na wypracowanie takiej metody, która zabezpieczy polskie zwierzęta” – uważają przedstawiciele organizacji zajmującej się ochroną praw zwierząt.

Redakcja AgroNews, fot. UM Skaryszew

Źródło: kurier.pap.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,550ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

HPAI: Tragedia w kurnikach na Mazowszu. Kolejne 26 ogniska grypy ptaków

Wirus HPAI dziesiątkuje polski drób. W tym roku potwierdzono już 169 ognisk ptasiej grypy. Większość z nich stwierdzono w dwóch województwach o najwyższym w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE