Na tropie rysia!

Co najmniej 32 rysie stwierdzono w dużych kompleksach leśnych na terenie Polski północno-wschodniej, w tym 9 rysiów na obszarze Mazur – wynika z raportu opracowanego na zlecenie organizacji ekologicznej WWF Polska.

 

\"\"

 

Wyniki tegorocznych tropień rysiów w Polsce północno-wschodniej, w porównaniu z danymi z lat poprzednich wykazują na wyraźny spadek liczebności tego gatunku w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Augustowskiej i Puszczy Piskiej, w miarę stabilną sytuację w Puszczy Knyszyńskiej oraz pojawienie się rysi w innych mniejszych kompleksach leśnych Mazur, w Puszczy Rominckiej i Boreckiej. Prawie 1/3 zidentyfikowanych osobników stwierdzono na Mazurach, gdzie prowadzona jest reintrodukcja gatunku, pozostała część na Podlasiu.

Autorzy raportu WWF wskazują na ogólnie zły stan populacji rysi w województwie podlaskim. Szczególnie zaniepokoiła ich bardzo mała liczba grup rodzinnych (samice z młodymi), w tym brak nowonarodzonych rysiów w Puszczy Białowieskiej. Badacze z Białowieży sugerują, że istnieją czynniki ograniczające sukces rozrodczy lub efektywność wychowywania młodych. Należy do nich m.in. niska liczba saren, stanowiących podstawę pokarmu rysia. W Puszczy Białowieskiej liczebność populacji sarny utrzymuje się na niskim poziomie, około 1000 osobników.

 
Zimowe tropienia są powtarzane, co pewien czas, w tych samych kompleksach leśnych i pozwalają nam poznać tendencje w zmianach liczebności rysiów – tłumaczy Stefan Jakimiuk z WWF Polska. – Od kilku lat obserwujemy zjawisko przemieszczania się tych drapieżników do mniejszych lasów, położonych poza Puszczą Piską. Z jednej strony oznacza to spadek liczby rysiów w Puszczy Piskiej z 7 osobników wykazanych 2011 roku do czterech wytropionych dwa lata później, z drugiej zaś strony bardzo cieszy ponowne zasiedlenie przez rysie Puszczy Boreckiej i Puszczy Rominckiej, gdzie odnotowano łącznie 5 rysiów, w tym samicę z dorastającym młodym. Wiemy też, dzięki informacjom uzyskanym z obroży telemetrycznej, że w lutym tego roku zawędrował w ten region również jeden z rysiów (samiec) przywiezionych w 2012 roku z Estonii.

 
Niestety również w Estonii tropienia z ostatniej zimy wykazały bardzo wyraźny spadek liczebności rysiów, w tym spadek o 1/3 liczby samic z młodymi. Spadek ten jest jednak nierównomierny – jest on znacznie większy w dużych kompleksach leśnych. Przyczyną może być niska liczba saren na tych obszarach w wyniku długich i ostrych zim w sezonach 2010/11 i 2011/12. Sarna jest gatunkiem szczególnie wrażliwym na długo zalegającą, a zwłaszcza zmarzniętą pokrywę śnieżną.

Niższe zagęszczenie sarny w środku dużych kompleksów leśnych nie jest dla nas zaskoczeniem – dodaje Jakimiuk. – Niestety ostre i długie zimy dodatkowo mogą obniżać ich liczebność. Dlatego w ramach naszego projektu prowadzimy działania poprawiające bazę pokarmową jeleniowatych na obszarze objęte projektem reintrodukcji rysi. Chodzi o zwiększenie dostępności pokarmu dla sarny i jelenia przez cały cykl roczny. Na bardziej wyraźne efekty tych działań będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat. Mamy nadzieję, że zanim poprawi się sytuacja z sarną w Puszczy Piskiej, to populacja rysiów na Mazurach będzie stabilizować się w oparciu o sąsiednie, mniej rozległe lasy, gdzie zagęszczenie sarny jest większe.
 

Obecne problemy z nizinną populacją rysiów w Polsce północno-wschodniej budzą zaniepokojenie. W obecnej sytuacji brakuje korytarzy migracyjnych między kompleksami leśnymi, którymi rysie mogłyby się przemieszczać. Dlatego wśród działań zaplanowanych w projekcie WWF Polska znalazła się nie tylko odbudowa lokalnej populacji rysi na Mazurach, ale też poprawa ich bazy pokarmowej oraz poprawa łączności ekologicznej w ramach Północnego Korytarza Ekologicznego. Tegoroczne tropienia dowiodły też potrzeby kontynuacji monitoringu nizinnej populacji rysiów, uwzględniając również mniejsze kompleksy leśne, gdzie coraz częściej spotykane są te drapieżniki.

WWF chroni rysie w ramach projektu „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Źródło: WWF Polska

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 1 =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

Wirus HPAI nie odpuszcza! Potwierdzono kolejne ogniska choroby

Ptasia grypa nie ustępuje. Potwierdzono kolejne 5 ognisk wirusa HPAI. W sumie do dziś mamy 306 ognisk grypy ptaków. Przypominamy, że w całym ubiegłym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE