Nad Polską ciąży kara za niewdrażanie unijnych dyrektyw

Polska znajduje się na liście krajów, do których Komisja Europejska (KE) zaadresowała niedawno pismo wzywające do pełnego wdrożenia Dyrektywy 2008/120/WE dotyczącej dobrostanu świń – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.
 

 

\"Nad

 

1 stycznia 2013 r. weszły w życie nowe normy dotyczące ciężarnych loch i loszek. Wymagają one by zwierzęta w stadach powyżej 10 sztuk w okresie od czwartego tygodnia ciąży do jednego tygodnia przed wyproszeniem były przetrzymywane w grupie. Według danych KE nie wszystkie podmioty gospodarcze w krajach członkowskich w pełni dostosowały budynki do nowych wymogów.

Wprowadza to nierównowagę konkurencyjną na rynku pod względem kosztowym. Dlatego te ̇z KE rozważa możliwość otworzenia procedury o naruszenie przepisów (infringement procedure) wobec krajów, które nie wdrożyły Dyrektywy. Dotyczy to 9 państw (w tym Polski), którym KE dała 2 miesiące na wprowadzenie koniecznych zmian. W przeciwnym wypadku zostanie rozpoczęty kolejny etap postępowania, który może doprowadzić do nałożenia kary pieniężnej na władze danego kraju za każdy dzień zwłoki we wprowadzeniu nowych wymogów. 

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here