Nadciąga światowy spadek cen zbóż

Rabobank oczekuje odwrócenia obserwowanych w ostatnich trzech miesiącach tendencji spadkowych na światowych rynkach pszenicy i kukurydzy – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Jednakże jednocześnie oczekuje wyraźnego spadku światowych cen zbóż w pierwszej połowie 2013 roku. W opublikowanym w ostatnich dniach października raporcie analitycy Rabobanku podkreślajaą że po trzymiesięcznym okresie powolnych spadków cen kukurydzy i pszenicy na giełdzie w Chicago, obecny poziom cen jest już zbyt niski wobec sytuacji popytowo-podażowej na rynku.

Złożyły się na to z jednej strony skrócenie pozycji na rynkach terminowych przez inwestorów spekulacyjnych, a z drugiej strony przejściowe zwiększenie podaży ziarna związane ze zbiorami. Zbyt niski poziom cen w ocenie autorów raportu opóźnia konieczne dostosowania po stronie popytu. W rezultacie wciąż jest on dosyć wysoki. Jednocześnie już wkrótce zmniejszyć się może sprzedaż zboża przez rolników związana ze zbiorami i oczekiwaniami dalszych spadków cen.

 Kończy się również nadwyżka eksportowa w Rosji i Ukrainie. Dlatego już w czwartym kwartale oczekiwany jest ponowny wzrost cen zbóż. Według prognozy przeciętna cena pszenicy na giełdzie w Chicago wyniesie w czwartym kwartale 8,90 dolara za buszel wobec przeciętnej ceny w trzecim kwartale na poziomie 8,71 dolara za buszel, co oznacza wzrost o 2,2%. Większy wzrost, bo o 3,8%, oczekiwany jest w przypadku wyrażonych w euro cen pszenicy na giełdzie Matif.

Jeśli chodzi o ceny kukurydzy, to mimo oczekiwanych wzrostów w czwartym kwartale br. i pierwszym kwartale 2013 r. wobec cen notowanych pod koniec października, wciąż nie osiągną one rekordowych poziomów zanotowanych w sierpniu tego roku. Jeśli chodzi o prognozy na pierwszą  połowę 2013 r., to opinii wielu innych analityków, Rabobank oczekuje powrotu spadków na światowych rynkach pszenicy i kukurydzy. Przeciętna cena pszenicy w pierwszym kwartale 2013 r. ma wynieść  8,75 a w drugim kwartale 2013 r. 7,75 dolara za buszel. Jeśli chodzi o drugi kwartał, to jest cen znacznie niższa od obecnej wyceny kontraktów terminowych. Na zamknięciu notowania w piątek 2 listopada na giełdzie w Chicago cena pszenicy w kontrakcie majowym wyniosła 8,85 dolara za buszel.

Jeśli chodzi o ceny kukurydzy, to wg prognoz Rabobanku w pierwszym kwartale 2013 r. ma ona wynieść 7,75 a w drugim kwartale 2013 r. 7,00 dolara za buszel. Prognoza na pierwszy kwartał jest wyższa, a na drugi kwartał niższa od bieżących wycen kontraktów terminowych. Na giełdzie CBOT na zamknięciu w piątek kontrakt marcowy kosztował 7,43 a kontrakt majowy 7,39 dolara za buszel. 

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here