Najczęstsze wypadki? Upadki. KRUS chce im zapobiegać

Schodzenie z drabiny i ciągnika czy stąpanie po nierównej lub śliskiej nawierzchni. To w tych sytuacjach najczęściej dochodzi do wypadków na wsi. KRUS chce im zapobiegać, dlatego rozpoczyna akcję “Upadek to nie przypadek”.

rolnictwo, portal rolny, KRUS, działania prewencyjne KRUS, Upadek to nie przypadek, Sekściński, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

„Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie prowadziła w 2018 roku większość swoich działań prewencyjnych.

„Upadki osób” to grupa zdarzeń wypadkowych, do których dochodzi podczas pracy w gospodarstwach rolnych najczęściej. W 2017 roku Kasa wypłaciła 13 250 jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy, z czego około połowa (6 653) dotyczyła „upadków osób”. W ich wyniku 12 rolników straciło życie.

Wśród zdarzeń z grupy upadek osób zgłoszonych do KRUS w 2017 roku najczęściej odnotowano:

  • upadki na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych (42,5 proc.);

  • upadki z wysokości tj. drabin, schodów, podestów, strychów, poddaszy, drzew (24,7 proc.);

  • upadki na nawierzchni w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych (14,1 proc.);

  • upadki z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych (13,1 proc.).


– Wypadki przy pracy nie są dziełem przypadku, ani też nie są nieuniknione. Spowodowane są one skumulowaniem nieprawidłowości w środowisku pracy – wyjaśnia KRUS.

Najczęstsze przyczyny upadków rolników w 2018 roku:

  • zły stan nawierzchni podwórzy (nierówne, śliskie, grząskie) – 33 proc.;

  • nieużywanie odpowiedniego obuwia roboczego – 10,3 proc.;

  • niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności – 6,4 proc.;

  • wady konstrukcyjne budynków, schodów i stanowisk zwierząt, niezabezpieczone otwory zrzutowe i kanały gnojowe, progi w otworach drzwiowych, różnice poziomów powierzchni – 5,1 proc.;

  • nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep i wozów – 5 proc.;

  • niekorzystanie lub nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z drabin, podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości – 4,4 proc..

– Większości wypadków przy pracy można zapobiec, jeśli zostaną wcześniej podjęte odpowiednie działania prewencyjne. Warto pamiętać, że poprawa bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym nie zawsze wiąże się z koniecznością angażowania dużych środków finansowych. Bardzo często wystarczy świadomość zagrożeń występujących w gospodarstwie oraz konsekwentne ich eliminowanie. Bezpieczeństwo jest bezcenną wartością i integralnym elementem dobrze prowadzonego gospodarstwa – informuje w komunikacie KRUS.

Tegoroczną akcję „Upadek to nie przypadek” inauguruje film. Kliknij w obrazek, żeby obejrzeć.


Szeroka akcja prewencyjna

Kampania KRUS w jeszcze większym stopniu ma wpłynąć na zmianę świadomości i postaw rolników w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym, a także przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków w rolnictwie. Służyć temu będą m.in.: XVI Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci Bezpiecznie na wsi, XXIV Konkurs W rolnictwie można pracować bezpieczniej, liczne spotkania, szkolenia bhp dla rolników, pogadanki prewencyjne w szkołach, a także stoiska informacyjne Kasy podczas konferencji, targów i innych imprez dla rolników, odbywających się w całej Polsce.

Tegoroczną akcję „Upadek to nie przypadek” inauguruje powyższy film, prezentujący wzorcowe rozwiązania stosowane przez rolników w celu ograniczenia ryzyka wypadków.

Kasa zachęca również rolników do przeprowadzenia w swoim gospodarstwie oceny ryzyka wypadków z grupy „upadek osób” w oparciu o  listę kontrolną, którą można pobrać TU.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here