Naszemu bydłu zagraża guzowata choroba skóry? PSL straszy, w resorcie trwają rozmowy

Zagraża nam kolejna choroba u zwierząt? Tak przynajmniej twierdzą Ludowcy i ostrzegają przed guzowatą chorobą skóry u bydła (LSD). Wytykają przy tym ministrowi rolnictwa, że nie ma on pomysłu, jak zapobiec tej chorobie. Tymczasem w resorcie rolnictwa trwają rozmowy o konieczności wprowadzenia szczepionki.

 

\"rolnictwo,

 

– Przez nieudolność ministra rolnictwa afrykański pomór świń (ASF) pustoszy pogłowie świń w Polsce. Hodowcy pozostawieni sami sobie, bez wsparcia od rządu PiS, sami próbują sobie radzić z problemem. Tymczasem nadciąga kolejne zagrożenie. Guzowata choroba skóry (LSD od lumpy skin disease) atakuje bydło i bawoły – komentuje szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rzeczywiście, choroba ta pojawiła się niedawno w Unii Europejskiej – m.in. na Cyprze i Bałkanach. Rozprzestrzenia się także w Turcji.

– Jeśli wirus dotrze do Rumunii możemy być pewni, że LSD pojawi się także w Polsce – uważa Kosiniak-Kamysz.

PSL zarzuca ministrowi rolnictwa brak strategii przeciwdziałania tej chorobie.

Tymczasem ponad dwa tygodnie temu w ministerstwie odbyły się rozmowy na temat konieczności ewentualnego wprowadzenia szczepień na LSD na terytorium Polski i Austrii. Eksperci Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach mają współpracować z austriacką Agencją ds. Bezpieczeństwa Artykułów Spożywczych „w zakresie poszerzania wiedzy na temat choroby guzowatej skóry bydła”.

Zapytaliśmy resort rolnictwa, na czym ta współpraca miałaby polegać i w jaki sposób ministerstwo zamierza zapobiec pojawieniu się tej choroby w Polsce. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Jeśli ją dostaniemy, zostanie ona opublikowana na naszym portalu.

oprac. Kamila Szałaj, fot.K. Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

jedenaście + trzy =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE