Naukowcy opracowują nową technologię zwalczania szkodników

W celu całościowego ograniczenia negatywnego wpływu pestycydów na środowisko potrzebne są bardziej zrównoważone metody zwalczania szkodników. W ramach inicjatywy wspieranej przez UE opracowano zrównoważone podejścia do produkcji rolnej, które zostaną zastosowane na terenie Europy i Chin.

EUCLID, integrowana ochrona roślin, IPM, pestycydy, rolnictwo, szkodniki, uprawy, rolnicy, ochrona przed szkodnikami

W ramach finansowanego ze środków UE projektu EUCLID wprowadzono bardziej zrównoważone metody zwalczania szkodników w Europie i Chinach. Ogólnie rzecz biorąc, jego celem było ograniczenie negatywnych skutków stosowania pestycydów, zmniejszenie strat gospodarczych w rolnictwie oraz zapewnienie dowodów naukowych dla polityk wdrażanych w UE i w Chinach. „Sektor rolniczy boryka się z wieloma wyzwaniami, którym chcieliśmy stawić czoła, badając alternatywne dla pestycydów rozwiązania do zwalczania szkodników w rolnictwie”, mówi koordynator projektu Nicolas Desneux. Głównymi uprawami, które wykorzystano do badań ze względu na ich znaczenie gospodarcze w Europie i Chinach, były pomidory, warzywa liściaste i winogrona.

Alternatywne dla pestycydów rozwiązania do zwalczania szkodników

Partnerzy projektu EUCLID opracowali nowe lub rozwinęli niedostatecznie zbadane technologie integrowanej ochrony roślin (ang. integrated pest management; IPM) i przetestowali ich potencjał.

„Siła technologii IPM polega na tym, że są one ukierunkowane na kluczowe szkodniki i patogeny występujące w uprawach komercyjnych na całym świecie”, wyjaśnia Desneux. „Zastosowanie technologii opracowanej w ramach projektu EUCLID pozwala na znaczne ograniczenie pozostałości pestycydów w zebranych owocach i warzywach”.

Wśród tych technologii członkowie projektu EUCLID badali środki kontroli mikro- i makrobiologicznej do zwalczania różnych szkodników. Środki kontroli makrobiologicznej z powodzeniem zwalczają skośnika pomidorowego – szkodnika, który powoduje duże straty w uprawach pomidorów. Przebadali oni również nowe technologie przeciwko różnym szkodnikom, takie jak technika SIT (Sterile Insect Technique) do zwalczania piętnówki kapustnicy czy metoda interferencji RNA (RNAi), nieszkodliwe dla zapylaczy i naturalnych wrogów tych szkodników.

Jedna ze szczególnie obiecujących technologii IPM – biostymulator na bazie wapnia stosowany do opryskiwania upraw pomidorów i winogron – jest skuteczna w walce z mączniakiem prawdziwym. Produkt jest dostępny na rynku włoskim, ale musi przejść jeszcze rejestrację na terenie całej Europy. „Ponieważ jest to biostymulator, proces rejestracji nie powinien potrwać długo, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla innych krajów”, mówi Desneux.

Producenci rzepaku będą mieć problem. Komisja Europejska odstrzeliła tiachlopryd

Wspieranie wiedzy na temat IPM i podejmowania decyzji

Aby promować zrównoważoną ochronę przed szkodnikami, w ramach projektu EUCLID opracowano różne dokumenty, wytyczne i narzędzia internetowe. Główne z nich obejmują wskaźniki konkurencyjności gospodarczej, zrównoważenia środowiskowego, preferencji konsumentów i potrzeb politycznych, wytyczne dotyczące stosowania kompostu w celu zwalczania chorób roślin oraz korzyści dla użytkowników końcowych płynące ze stosowania IPM.

Pakiety IPM obejmują rozwiązania i strategie zachęcające do stosowania IPM przez rolników zajmujących się uprawą winogron, warzyw liściastych i pomidorów. W celu ograniczenia ilości pestycydów w winogronach i optymalnego wykorzystania pestycydów stworzono narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji.

Narzędzie do oceny pakietu IPM służy do oceny potencjału każdej z opracowanych technologii pod kątem ich wpływu na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Szeroko zakrojony transfer wiedzy i działania związane z jej rozpowszechnianiem, takie jak wymiana informacji między rolnikami i doradcami rolniczymi podczas prób terenowych w siedmiu krajach oraz wywiadów z konsumentami i decydentami, przyczyniły się do podniesienia świadomości i przyspieszenia przyjęcia IPM w sektorze rolniczym. Opublikowano ponad 35 ogólnodostępnych artykułów oraz przeprowadzono ponad 60 rozmów na konferencjach międzynarodowych.

Włączenie do projektu Chin i transfer technologii do tego kraju może również sprzyjać szybkiemu przyjęciu IPM na różnych kontynentach. Ponadto technologie niewykorzystujące pestycydów powinny mieć znaczny korzystny wpływ na środowisko, a w szczególności na zdrowie rolników i konsumentów. „Dzięki wprowadzeniu nowych innowacji mających na celu ograniczenie zagrożenia szkodnikami kluczowych upraw realizacja projektu EUCLID przyniosła obiecujące rozwiązania dla rolnictwa”, podsumowuje Desneux. „To ostatecznie zmniejszy zależność europejskich i chińskich rolników od pestycydów chemicznych”.

Źródło: Cordis EU, fot. Procam

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE