Producenci rzepaku będą mieć problem. Komisja Europejska odstrzeliła tiachlopryd

Kolejna substancja czynna odstrzelona. Komisja Europejska nie odnowiła zatwierdzenia tiochloprydowi z grupy neonikotynoidów. Stosowany jest on głównie do zwalczania szkodników ssących i gryzących w rzepaku i ziemniaku.

Tiachlopryd, środki ochrony roślin, Komisja Europejska, propikonazol

Tiachlopryd wycofany

Tiachlopryd to kolejna substancja czynna wycofana przez Komisję Europejską. Rolnicy nie mogą lub za chwilę nie będą mogli stosować m.in. chlorotalonilu, tiruamu, chlorosulfuronu, chloroprofamu czy propikonazolu. A na liście do odstrzelenia są kolejne ważne substancje.

Tiachlopryd to popularna substancja czynna, stosowana głównie do do zwalczania szkodników ssących i gryzących w rzepaku i ziemniaku. W Polsce zarejestrowanych jest 12 preparatów opartych o tę substancję.

Tiachlopryd szkodliwy dla ludzi i środowiska?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że nie można obecnie stwierdzić, że obecność metabolitów tiachloprydu w wodach podziemnych nie spowoduje niedopuszczalnego wpływu na wody podziemne i szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi.

Urząd stwierdził również, że na podstawie informacji zawartych w dokumentacji nie można było sfinalizować oceny ryzyka dla organizmów wodnych, pszczół i roślin lądowych niebędących przedmiotem zwalczania.

Ponadto tiachlopryd jest sklasyfikowany również jako substancja działająca szkodliwie na rozrodczość.

Producenci ziemniaków będą mieć problem. Komisja Europejska odstrzeliła chloroprofam

Termin cofnięcia zezwoleń i zużycia

Państwa członkowskie mają czas do 3 sierpnia 2020 roku. na cofnięcie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające tiachlopryd. Z kolei okres na zużycie zapasów upływa najpóźniej 3 lutego 2021 roku.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here