Nawet 300 tys. zł dla rolnika na inwestycje

Ruszają nabory wniosków na modernizację gospodarstw. To szansa dla rolników, dla których nie wystarczyło pieniędzy w poprzednich naborach. W ciągu najbliższych dni rozpocznie się przyjmowanie wniosków w Podkarpackiem.

 – Pula pieniędzy dla Podkarpackiego wyniesie 52 mln zł – mówi Andrzej Butra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. – Natomiast we wszystkich pozostałych województwach zostaną uruchomione pieniądze na te wnioski, które już zostały złożone, więc dodatkowych naborów w nich nie przewidujemy.

Podczas ubiegłorocznych naborów pomoc skierowana została przede wszystkim do gospodarstw mlecznych w związku z planami Komisji Europejskiej dotyczącymi zniesienia limitowania produkcji mleka w 2015 r. I to mleczarze w ponad 37% dostali te dotacje. W niektórych województwach, jak np. w kujawsko-pomorskim, 100% tej pomocy trafiło właśnie do producentów mleka.

Jak zapewnia wiceminister, warunki naboru wniosków nie zmieniają się. Zaś dodatkowe pieniądze pochodzą z tych dotacji, które nie cieszyły się zainteresowaniem rolników.

 – Przesunęliśmy je z tych programów, z których zostały zaoszczędzone pieniądze, gdzie nie zostały wykorzystane. Zostały „przerzucone” z kilku różnych miejsc, bez uszczerbku dla realizacji wszystkich tych programów – zapewnia Andrzej Butra.

W ub.r. Marek Sawicki, szef resortu rolnictwa, zwiększył pulę pieniędzy przeznaczonych na pomoc w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych" (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013). Dzięki temu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dysponująca tymi funduszami, ma do rozdzielenia 8,62 mld zł. A wsparcie będzie mogło otrzymać ok. 7,8 tys. rolników więcej niż pierwotnie zakładano.

 – Nabór wniosków ogłosi prezes ARiMR. Taka informacja pojawi się na stronie agencji oraz w prasie – informuje Małgorzata Książyk, szefowa biura prasowego w MRiRW.

„Modernizacja gospodarstw rolnych” jest jednym z najpopularniejszych wśród polskich rolników unijnym programem. Pozwala na dofinansowanie inwestycji w wysokości nawet 300 tys. zł (tyle przypada na jedno gospodarstwo przez cały okres funkcjonowania programu). ARiMR zwraca od 40 proc. do 70 proc. kosztów poniesionych na ich realizację. Resztę gospodarz musi wyłożyć z własnej kieszeni.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

120 tysięcy złotych dla małych gospodarstw. Sprawdź czy się kwalifikujesz?

O wsparcie na Rozwój małych gospodarstw z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 będzie się można starać od 25 lipca do 22 sierpnia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics