Nawożenie roślin: uzasadniona potrzeba, a nie bezwzględna konieczność

Fotosynteza to fenomen – rośliny z dwutlenku węgla przy udziale energii słonecznej tworzą związki organiczne. Do tego potrzebne są jednak składniki pokarmowe, które występują w glebie lub są dostarczane w nawozach.

nawozy, nawożenie, rolnictwo

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do nawożenia. Niełatwą sztuką jest jednak dobór odpowiedniego nawozu dla poszczególnych gatunków roślin, aby te były zdrowe, właściwie rosły i rozwijały się oraz wydawały wysokie plony o bardzo dobrej jakości. Nawozy mogą być jednoskładnikowe. Dostarczają wówczas roślinom tylko wybrane składniki, których w danym momencie najbardziej potrzebują lub te, których akurat brakuje w glebie.

– Wielu rolników wybiera właśnie nawozy jednoskładnikowe. Uważają oni, że określony makro- lub mikroelement poprawi znacząco kondycję roślin, a zastosowany nalistnie uczyni to szybko i skutecznie. Na przykład wiosną po wznowieniu wegetacji przez rośliny ozime lub na jej początku u roślin jarych do dolistnego dokarmiania roślin rolniczych i ogrodniczych, zwłaszcza wrażliwych na niedobór manganu, jak: zbóż, kukurydzy, ziemniaka, roślin strączkowych i bobowatych wieloletnich, rzepaku, wielu gatunków warzyw, drzew i krzewów owocowych zaleca się stosowanie roztworu nawozu manganowego. W tym przypadku polecam nawóz ManganMI – mówi Marek Różniak, producent nawozów marki Agrami.

W sprzedaży oprócz nawozów jednoskładnikowych dostępne są nawozy wieloskładnikowe. Mianem takich nawozów określa się te, które zawierają co najmniej dwa składniki potrzebne roślinie do życia. Nawozy te, ze względu na skład chemiczny, są uniwersalne i mogą być stosowane w uprawie różnych gatunków roślin, na większości gleb.  Na rynku są także dostępne specjalne, dedykowane konkretnej roślinie nawozy wieloskładnikowe, m.in. do nawożenia kukurydzy, rzepaku czy zbóż. Na przykład kukurydza jest bardzo wrażliwa na niedobór cynku i fosforu, zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu. Cynk jest niezbędny do prawidłowego przebiegu reakcji enzymatycznych, syntezy hormonów roślinnych oraz witamin, podziału i wzrostu komórek. Jest także odpowiedzialny za zdrowotność roślin. Wpływa korzystnie na wielkość organów plonowania, np. ziarniaków kukurydzy oraz zwiększa plony roślin i poprawia ich jakość. Oprócz makroskładników nie mniej ważne są mikroelementy: dla rzepaku bor, miedź i molibden, a dla zbóż mangan i miedź.

– Każda z tych roślin wymaga zatem specjalnego, indywidualnego traktowania. Nie można tego samego nawozu używać do nawożenia każdej z nich. Dlatego warto korzystać z dedykowanych nawozów do konkretnej rośliny. W uprawie kukurydzy idealny będzie nawóz MI Kukurydza, rzepaku – MI Rzepak, a zbóż – MI zboże – dodaje Marek Różniak.

Produktem, który niedawno pojawił się na rynku, a który coraz bardziej zyskuje uznanie rolników, jest nawóz z nano cząstkami srebra. Nano srebro to mikroskopijnej wielkości cząstki w postaci jonów, których nie da się dostrzec gołym okiem. Takie rozdrobienie sprawia, że mają one duży potencjał oddziaływania bakteriobójczego, wirusobójczego i grzybobójczego.

Właściwości srebra były już znane i wykorzystywane w starożytności, szczególnie w czasach zarazy. Dzięki aktywności biologicznej, którą charakteryzuje się nano srebro, może ono niszczyć szkodliwe dla roślin mikroorganizmy. Nawozy zawierające nano cząstki srebra działają na poziomie komórkowym roślin, wpływają korzystnie na podstawowe procesy fizjologiczne. Przeznaczone są one do stosowania w uprawie wszystkich gatunków roślin polowych, warzyw gruntowych i pod osłonami, roślin sadowniczych, na plantacjach roślin jagodowych oraz ozdobnych – kontynuuje ekspert.

Należy pamiętać, że niewłaściwy dobór nawozu i niedostosowanie dawek oraz terminów ich stosowania do tempa pobierania składników pokarmowych przez rośliny wpływa negatywnie na ich plon. Skutkiem jest obniżenie efektywności nawożenia, co może wpłynąć na opłacalność produkcji, a także niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne. Dlatego nawożenie roślin trzeba traktować jako potrzebę wynikającą z biologii roślin i właściwości gleb, a nie bezwzględną konieczność bez uwzględnienia tych uwarunkowań.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

36-godzinna akcja gaśnicza pod Krośniewicami. Płonęła sterta słomy

Wszystko wskazuje na to, że ktoś celowo podpalił ogromną stertę słomy w Głaznowie. Pożar przez 36 godzin gasili strażacy z Kutna oraz okolicznych jednostek...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE