Nie czekać ze zbiorem buraków

W związku z prognozowanymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi należy niezwłocznie rozpocząć zbiór buraków. Dotyczy to także plantacji, z których buraki są przeznaczone do okrycia.

rolnictwo, portal rolny, zbiór buraków, buraki cukrowe, LIZ, okrywanie buraków, Kampania cukrownicza,

Doradcy LIZ – Rolniczego Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego przypominają, że zbiór buraków w optymalnych warunkach jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jakość przechowanych korzeni.

Składowanie buraków

Konieczna jest także lokalizacja pryzm na polu w miejscach uzgodnionych z doradcą surowcowym, tak aby załadunek buraków odbywał się na pojazdy znajdujące się na utwardzonej drodze.

Doradcy przypominają także o warunkach właściwego przechowania buraków cukrowych w pryzmach na późne dostawy, a zwłaszcza tych przewidzianych do okrycia włókniną.

– Buraki, które mają znaleźć się w pryzmie, nie powinny być uszkodzone, a ich ogłowienie nie może mieć pozostałości po liściach. Poza tym korzenie muszą być zdrowe, bez oznak zgnilizny, nie zanieczyszczone ziemią. Formowanie pryzm powinno odbywać się w miejscach nie narażonych na zastoiska wody – wyjaśniają doradcy.

Okrywanie pryzm

Jak radzi LIZ, buraki należy okryć włókniną. Można je przykryć także folią, ale należy to potraktować jako dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem, czyli nałożyć folię na włókninę. Do dodatkowego okrywania buraków można wykorzystać także słomę. Należy ją rozdrobnić i narzucić na pryzmę lub w formie balotów układać z boku pryzmy.

Buraki należy przykryć przed dużymi opadami deszczu przy temperaturze poniżej 10 stopni lub przed mrozami. Przy temperaturach od 2 stopni w dzień do -5 w nocy pryzmę należy okryć włókniną. Jeśli występuje przy tym wiatr, powinno się użyć także foli (od strony wiatru). Z kolei przy temperaturach poniżej -5 stopni należy zastosować włókninę i słomę na styku pryzmy z ziemią.

Redakcja AgroNews, na podst. LIZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here