Nie tylko o bioróżnorodności na II Kongresie Nauk Rolniczych

II Kongres Nauk Rolniczych odbędzie się 5 października w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Uczestnicy kongresu będą dyskutować m.in. o bioróżnorodności czy bezpieczeństwie żywności.

Sawicki poinformował podczas konferencji prasowej, że 17 sierpnia odbyło się spotkanie przedstawicieli instytutów rolniczych i uczelni rolniczych oraz Polskiej Akademii Nauk. Było ono związane z planowanych II Kongresem Nauk Rolniczych, ale także z przygotowaniem środowiska naukowego do wykorzystania środków unijnych w nowej perspektywie budżetowej (2014-2020).

Wyjaśnił, że zgodnie z propozycjami przygotowanymi przez Komisję Europejską znaczna część środków ma być przeznaczona na badania.

Bardzo mi zależy, by z tej puli środków, która ze Wspólnej Polityki Rolnej przesuwana jest na badania, naukę i innowacje, skorzystał nasz świat nauki rolniczej – powiedział minister. Dodał, że chodzi o to, by naukowcy dobrze się do tego przygotowali, opracowując ciekawe programy pozwalające na pozyskanie pieniędzy.

Radca przy Stałym Przedstawicielstwie Polski w Brukseli prof. Andrzej Babuchowski powiedział, że UE w nowej perspektywie budżetowej na badania i rozwój przewidziała 80 mld euro, czyli o 30 mld więcej niż jest na te cele w obecnej perspektywie finansowej (2007-2013).

Z tego 4,5 mld euro przeznaczone będzie na finansowanie badań w obszarze rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Będą to o ponad dwa razy większe środki niż obecnie (1,94 mld euro). Oprócz tego 2,2 mld zł będzie przeznaczonych na bezpieczeństwo żywności.

W sumie rolnictwo ma 6,7 mld euro, jest to olbrzymia kwota – ocenił Babuchowski. Dodał, że od tego, w jaki sposób ośrodki naukowe przygotują się do pozyskania unijnych pieniędzy, zależy, ile ich trafi do polskich placówek naukowych.

Kongres ma być poświęcony narodowym, strategicznym programom badań dla sektora rolno-żywnościowego i obszarów wiejskich. Weźmie w nim udział około 250 osób reprezentujących świat nauki i praktyki rolniczej.

Wstępnie ustalone zostały tematy referatów przewidzianych podczas kongresu. Będą one dotyczyć m.in. bioróżnorodności i zmian klimatycznych, bezpieczeństwa żywności, gospodarowania zasobami gleb, strategicznych kierunków rozwoju produkcji zwierzęcej, nowych technologii produkcji czy gospodarowania wodą.

Poprzedni – I Kongres Nauk Rolniczych – odbywał się w maju 2009 r. w Puławach. Jego tematem była przyszłość sektora rolno-spożywczego i obszarów wiejskich.

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nieszczęśliwy wypadek przy załadunku drewna

11 czerwca w kompleksie leśnym w m. Brzozowica Duża doszło do nieszczęśliwego wypadku. Podczas załadunku drewna na przyczepę ciężarową wypadkowi uległ 28-latek, który Lotniczym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics