Nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka!

Nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych wdraża do polskiego prawa unijne rozporządzenia dotyczące zmian w regulacjach w sprawie zawierania umów w sektorze mleka i przetworów mlecznych.
 

 

\"\"

 

Te przepisy są związane z planowanym zniesieniem systemu kwotowania produkcji mleka w UE od 1 kwietnia 2015 r.

Nowelizacja  umożliwia uznanym przez Agencję Rynku Rolnego organizacjom producentów mleka i przetworów mlecznych lub ich zrzeszeniom negocjowanie – w imieniu należących do nich rolników – umów na dostawy mleka do zakładów mleczarskich lub podmiotów skupujących.

Wzmocni to pozycję negocjacyjną producentów mleka, co pomoże im uzyskać korzystniejsze ceny za dostarczany surowiec.
 
Ustawa określa szczegółowy tryb ubiegania się o uznanie przez ARR organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz kryteriów ich uznawania, w tym m.in. minimalną liczbę członków oraz ilość wytwarzanego i wprowadzanego do obrotu mleka lub przetworów mlecznych.

Czytaj także:
Żywność bezpieczniejsza i tańsza!
Promocje główną przyczyną marnowania żywności!
Ustalenia na szczycie, problem na dole

Do zadań nałożonych na ARR w związku z nowelizacją należy też m.in. kontrola funkcjonowania uznanych organizacji oraz zrzeszeń w zakresie stosowania przez nie przepisów unijnych i krajowych, prawo nakładania kar na te podmioty, a także przesyłanie do Komisji Europejskiej powiadomień o podjętych w stosunku do nich decyzjach o uznaniu, odmowie lub cofnięciu uznania.

Nowelizacja reguluje też kwestię przekazywania kwot mlecznych do krajowej rezerwy w przypadkach, gdy nie ma możliwości zakończenia postępowań dotyczących dziedziczenia gospodarstw rolnych wraz z kwotą indywidualną.

Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 13 września 2013 r., a prezydent podpisał ją 17 października 2013 r. Ustawa wchodzi w życie 14 listopada 2013 r.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here