Nowy podatek w tym roku. Kto musi zapłacić opłatę od deszczu?

W tym roku właściciele działek większych niż 600 mkw i wskaźnika zabudowy przynajmniej na poziomie 50 proc. muszą zapłacić do gminy podatek deszczowy zwany także podatkiem od betonozy.

Nowy podatek w tym roku. Kto musi zapłacić opłatę od deszczu?

Opłata deszczowa, podatek od deszczu czy betonoza to nazwy nowej opłaty na rzecz Skarbu Państwa, którą właściciele nieruchomości muszą zapłacić. Nowy podatek dotknie tych właścicieli posesji, którzy mają wysoki wskaźnik zabudowy terenu.  Państwo chce żeby podatnik zrekompensował mu walkę z suszą i coraz niższym poziomem wód.

Podatek deszczowy ma zachęcić, aby w swoich obejściach wdrażać rozwiązania ekologiczne: sadzenie drzew, krzewów czy sianie trawy. Wszystkie te działania przyczynią się do zwiększenia retencji wody i zapobiegną podtopieniom.

Działka bez drzew i trawy to utrata cennej wody, zarówno opadowej jak i roztopowej, która spływa do kanalizacji.

Ile wynosi opłata deszczowa?

Wysokość zależy od infrastruktury retencyjnej działki. Gdy będzie jej mniej lub będzie mniej wydajna, wtedy opłata będzie wyższa.

Gdy na działce nie posiadamy żadnych urządzeń retencyjnych – wtedy zapłacimy najwyższą stawkę – 1,50 zł za każdy metr kwadratowy.

Gdy mamy infrastrukturę retencyjną o wydajności do 10 proc. odpływu rocznego – za każdy metr kwadratowy zapłacimy 0,90 zł.

Wydajniejsza instalacja, która pozwoli na retencję wodę na poziomie 10-30 proc., to koszt  0,45 zł za każdy metr kwadratowy.

Wpływy z nowej opłaty Skarb Państwa ma przeznaczyć przede wszystkim na likwidację skutków zbyt niskiej retencji. Aż 80 proc. przychodów trafi do „Wód Polskich”, a pozostałe 20 procent do gmin.

AM/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

  1. Moja woda deszczowa zasila trawę oraz drzewa i nie wiem dlaczego mam za to płacić ta woda nie wpada do kanalizacji

  2. Bzdura!!! Zgodnie z obecnymi zasadami zobowiązani do płacenia podatku są właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m kw., które zabudowano w więcej niż 70 proc

    • dokładnie. autor nie zweryfikował tego co przeczytał zapewne w innych mediach.
      Plany takie są , ale ta zmiana nie weszła !!! Jeszcze!!

      • Bo Tusk kazał co dziennie atakować pisowców i gadanie bzdur .żeby ludzie głosowali na nich.rudy jusz byl .pisowcy byli teraz kolej na innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,574ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE