Nowy system wsparcia dla rolników. Prezydent podpisał ustawę

Nowy system wsparcia bezpośredniego dla rolników zakłada nowelizacja ustawy o dopłatach bezpośrednich, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

 

\"rolnictwo,

 

Celem ustawy jest wprowadzenie zmian w płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego wynikających z doświadczeń z pierwszych lat stosowania systemu wsparcia, a także związanych z koniecznością dostosowania warunków przyznawania płatności związanej z produkcją w sektorze buraków cukrowych do zmienionych unijnych uwarunkowań prawnych.

W przypadku płatności do buraków cukrowych nowelizacja wprowadza zmianę polegającą na odejściu od zasady przyznawania płatności do powierzchni tzw. upraw kwotowych na rzecz całkowitej powierzchni upraw objętej umową. Ma to związek z planowanym zniesieniem kwotowania produkcji cukru w Unii Europejskiej od października 2017 r.

Dotychczasowe wsparcie dla upraw roślin wysokobiałkowych zostało zastąpione przez dwie odrębne formy wsparcia: płatności do upraw roślin strączkowych na ziarno oraz płatności do roślin pastewnych.

W związku z poprawą opłacalności produkcji malin nie będzie dopłat do ich uprawy, ale nadal będzie wspierana produkcja truskawek.

Ustawa wprowadza zmiany w płatnościach do zwierząt. Wsparcie zostanie ograniczone do 20 sztuk bydła i 20 sztuk krów (do tej pory było to 30 sztuk).

Uproszczono procedurę ubiegania się o wsparcie do hodowli owiec i kóz.

Wprowadzono możliwość wystąpienia z systemu dla małych gospodarstw w przypadku powiększenia gospodarstwa w wyniku nabycia spadku lub przejęcia gospodarstwa.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here