O 4-8 proc. spadł rynek ochrony roślin. PROCAM podsumowuje rok

W styczniu br. w Warszawie firma PROCAM zorganizowała konferencję dla dostawców środków ochrony roślin. Tematem spotkania była prezentacja wyników PROCAM za 2016 rok oraz przedstawienie planów i strategii na najbliższe lata.

Podczas konferencji, w której udział wzięło kilkunastu kluczowych producentów środków ochrony roślin, dyrekcja firmy PROCAM przeprowadziła analizę osiągniętych wyników i dokonała podsumowania roku ubiegłego, jednocześnie prezentując przyszłe możliwości i kierunki rozwoju w ochronie i uprawie roślin.

Rozpoczynając spotkanie Michał Ciszak, prezes PROCAM, przedstawił wyniki finansowe firmy za poprzedni rok. Relacjonował: „Nasza droga rozpoczęła się ponad dekadę temu osiągając w 2016 roku obroty przewyższające 650 mln PLN.

 

\"\"

Michał Ciszak, prezes PROCAM

W tym czasie, mimo otwierania nowych placówek handlowych i realizacji wielu inwestycji w całym kraju, udało nam się uniknąć nadmiernego zadłużenia, które mogłoby w przyszłości destabilizować nasz dalszy rozwój. Dziś PROCAM to oddziały w całej Polsce, 122 doradców terenowych, 297 zatrudnionych lokalnie pracowników.”

Piotr Żmijewski, Dyrektor Działu Zakupów, omawiając kwestię środków ochrony roślin w PROCAM zaznaczył, że polski rynek ochrony roślin w roku 2016 zmalał pomiędzy 4% a 8% w zależności od źródła danych.

\"Piotr

Piotr Żmijewski, dyrektor działu zakupów

Wpływ na to miały przede wszystkim warunki pogodowe oraz dewaluacja cen. Jednak mimo spadku rynku firma PROCAM zanotowała w ubiegłym roku wzrost sprzedaży we wszystkich kategoriach. Dynamika wzrostu sprzedaży środków ochrony roślin wyniosła 11%. Głównymi dostawcami PROCAM w ubiegłym roku byli: BASF, SYNGENTA, ADAMA oraz inne firmy z branży.

O agronomii według PROCAM opowiadał dr inż. Dariusz Wyczling, Dyrektor Działu Sprzedaży i Agronomii.

\"Dariusz
dr inż. Dariusz Wyczling, Dyrektor Działu Sprzedaży i Agronomii

Podkreślił interesujący fakt, iż ponad 80% sprzedaży PROCAM jest prowadzona bezpośrednio do ostatecznego odbiorcy czyli farm i to oni w tym trudnym roku docenili profesjonalne doradztwo:
„Dla naszych Klientów, wiodących przedsiębiorców rolnych w Polsce, PROCAM jest doradcą pierwszego wyboru – dostarcza nie tylko środki ochrony roślin, nawozy, nasiona i pozostałe środki do produkcji rolnej, ale także niezbędną wiedzę, możliwość kontaktu z nowościami i prognozami. Co ważne, naszym atutem jest bezpośredni kontakt z doradcą oraz natychmiastowa dostępność szerokiej gamy środków ochrony roślin, nasion i nawozów”.

Wyczling wspominał również o tym, że PROCAM jest członkiem POLSOR (Polskiego Stowarzyszenia Obsługi Rolnictwa), które swoje cele realizuje za pomocą promocji nowoczesnych technologii, poszanowania środowiska i w zgodzie z regulacjami prawnymi oraz członkiem założycielem ASAP (Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa), które jest promotorem idei zrównoważonego systemu gospodarowania.

\"\"

 

Ostatnim elementem konferencji było wystąpienie prezesa PROCAM, Michała Ciszaka, który przedstawił zebranym plany i strategie firmy, jakie ta wyznaczyła sobie do realizacji w perspektywie wieloletniej, tj. do roku 2021. Kończąc swoją wypowiedź Michał Ciszak dodał: „Cieszą nas nie tylko imponujące wskaźniki sprzedaży, ale równie ważna jest satysfakcja Klientów, a ta, jak wskazują dane z badania atrakcyjności dystrybucji firmy Kynetec z końca 2016 roku pokazuje, że PROCAM ma najwyższy wskaźnik poziomu lojalności Klienta i pozwala nam domniemywać, iż postrzegani jesteśmy jako rzetelny partner, któremu można ufać w kwestii rozwoju swojego gospodarstwa”.

Tekst i fot.: PROCAM
Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here