O wyzwaniach i postulatach Polski w związku z napływem zbóż z Ukrainy

Koszty Polski spowodowane udostępnieniem tranzytowych korytarzy solidarnościowych dla eksportu ukraińskiego zboża drogą lądową, a także postulaty dotyczące pomocy dla europejskich producentów rolnych oraz udrożnienia eksportu ukraińskich płodów rolnych to najważniejsze tematy, które poruszył podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra na XXXV Konferencji Europy Karpat w Krasiczynie.

O wyzwaniach i postulatach Polski w związku z napływem zbóż z Ukrainy
O wyzwaniach i postulatach Polski w związku z napływem zbóż z Ukrainy

Wiceminister Ciecióra wziął udział w panel dyskusyjnym: Bezpieczeństwo żywnościowe i strategiczna autonomiczność UE wobec wojny na Ukrainie. Był to spotkanie otwarte z udziałem rolników i samorządowców z Podkarpacia. W panelu tym uczestniczyli także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, wiceminister rolnictwa Słowacji Martin Kováč (on-line) oraz przewodniczący Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. Polityki Rolnej i Gruntowej Oleksandr Gaydu.

Obciążenia Polski

Jak zauważył wiceminister Ciecióra, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest głównym celem Wspólnej Polityki Rolnej. Polska ma zaś wkład w globalne bezpieczeństwo żywnościowe także dzięki udostępnieniu tranzytowych korytarzy solidarnościowych dla eksportu ukraińskiego zboża drogą lądową.

Sekretarz stanu podkreślił, że generuje to koszty dla Polski, m.in. przez obciążenie infrastruktury magazynowej i transportowej. Powoduje to też niepokoje społeczne wśród rolników, zwłaszcza w regionie południowo-wschodniej Polski. Polska stała się bowiem nie tylko krajem tranzytowym, ale także docelowym dla ukraińskiego eksportu rolnego.

Pomoc dla rolników – postulaty Polski

– Uważamy, że Komisja Europejska powinna pilnie podjąć działania zapobiegające narastaniu trudności unijnych producentów, spowodowanych bardzo poważnym wzrostem importu produktów rolnych z Ukrainy na rynek UE – powiedział wiceminister Krzysztof Ciecióra.

Podsekretarz stanu przypomniał, że wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wystąpił na początku lutego 2023 r. z wnioskiem do Rady Ministrów w sprawie uruchomienia dla nich pomocy. Polska wystąpiła równocześnie z wnioskiem do Komisji Europejskiej, aby pomoc ta mogła być sfinansowana z rolniczej rezerwy kryzysowej KE. Wsparcie będzie polegało na dopłatach dla rolników do sprzedanych zbóż: pszenicy i kukurydzy.

Postulaty dotyczące udrożnienia eksportu

Podsekretarz stanu podkreślił, że nie należy zapominać o konieczności rozbudowy infrastruktury umożliwiającej eksport ukraińskich produktów rolno-spożywczych do krajów trzecich.

– Likwidacja „wąskich gardeł” jest pilnym zadaniem niezbędnym dla ograniczenia skali głodu w krajach wykorzystujących dotychczas ukraińskie zboże i inne produkty sektora rolnego. Polska pozostaje istotnym ogniwem wsparcia Ukrainy w eksporcie produktów rolnych. W związku z tym liczy na większe zaangażowanie i wymierną pomoc ze strony Komisji Europejskiej w zakresie korytarzy solidarnościowych – powiedział wiceminister Ciecióra.

MRiRW: Zboże z Ukrainy jest wolne od zanieczyszczeń!

Źródło: MRIRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

ZPPM ogłasza „Siódemkę dla mleczarstwa”

Ogłoszenie Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest zainicjowanie działań zmierzających do osiągania celów gospodarczych przy jednoczesnym stosowaniu praktyk prośrodowiskowych wymusi zmiany w całej unijnej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics