Obniżenie wieku emerytalnego zasadne, ale po analizie skutków ekonomicznych

Samorząd rolniczy przekazał uwagi do prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

 

\"rolnictwo,
 

Zdaniem samorządu rolniczego obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn jest zasadne, jednak konieczne jest rozważenie skutków ekonomicznych takiej zmiany dla przyszłych emerytów.

– W uzasadnieniu do ustawy nie znajdujemy wyliczenia o ile niższe mogą być świadczenia emerytalne dla kobiet w porównaniu z obecnie obowiązującym rozwiązaniem. Niejasny jest zapis: Ukończenie wieku emerytalnego daje kobietom możliwość decydowania o zakończeniu ich aktywności zawodowej, nawet jeżeli wiąże się to z otrzymywaniem niższych świadczeń emerytalnych, lecz jest rekompensowane innymi korzyściami osobistymi lub rodzinnymi – czytamy w komunikacie KRIR.

Czytaj także:
UE: Spadają ceny żywca wieprzowego

Zdaniem KRIR, zmiana nr 7 wprowadzona w art. 28 pogarsza dotychczasową sytuację rolników, którzy osiągają wiek emerytalny, chcą zaprzestać działalności rolniczej i pobierać emeryturę, jednak współmałżonek nie osiągnął jeszcze warunków uzyskania emerytury i nadal prowadzi gospodarstwo rolne. Według dotychczasowych przepisów rolnik emeryt otrzymywał emeryturę w całości. Przedstawiony projekt wprowadza zawieszenie wypłaty połowy emerytury. Na taką zmianę samorząd rolniczy nie wyraża zgody.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here