Ochrona ziemi i pakietowy system ubezpieczeń. Rozmowy w ministerstwie z rolniczą Solidarnością

– Szybkie przygotowanie i przyjęcie rozwiązań prawnych uszczelniających proces obrotu ziemią rolną oraz przywrócenie pakietowego systemu ubezpieczeń upraw  rolnych i zwierząt gospodarskich – to tylko niektóre z zagadnień poruszonych na spotkaniu ministra rolnictwa i rolniczej "Solidarności".

 

\"rolnictwo,
 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przyjął Prezydium NSZZ RI „Solidarność” z przewodniczącym Jerzym Chróścikowskim.

Związkowcy rozmawiali z ministrem o problemach w rolnictwie, które ich zdaniem należy jak najszybciej rozwiązać. Wśród nich wymienili m.in.: szybkie przygotowanie i przyjęcie rozwiązań prawnych uszczelniających proces obrotu ziemią rolną, wystąpienie do UE o przedłużenie moratorium na sprzedaż ziemi cudzoziemcom o 5 lat, przywrócenie pakietowego systemu ubezpieczeń upraw  rolnych i zwierząt gospodarskich, powołanie Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego, stabilizację rolniczych dochodów, poprawę pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym oraz utworzenie Funduszu Gwarancyjnego dla rolników za sprzedane produkty rolne.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel poinformował uczestników rozmów o głównych działaniach, jakie będą podejmowane w najbliższym czasie.

Czytaj także:
Trudne rozmowy o wieprzowinie. Rolnicy chcą powołania zespołu kryzysowego

Jednym z nich jest sprawa stabilizacji sytuacji na rynkach rolnych, a zwłaszcza w sektorach mięsa wieprzowego i mleka. Ponadto minister zwrócił uwagę na prace dotyczące Paktu dla Obszarów Wiejskich oraz związane ze zmianami w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że bardzo istotne są też zagadnienia związane ze zbliżającym się przeglądem Wspólnej Polityki Rolnej.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here