Od 2013 r. rolnicy zapłacą większy podatek dochodowy

Rolnicy, którzy prowadzą specjalne działy produkcji, takie jak hodowla grzybów, wylęgarnie drobiu czy uprawiają kwiaty, od stycznia 2013r. zapłacą wyższy o 15,9 proc. podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, poczynając od roku podatkowego 2002, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, o których mowa w art. 24 ust. 4, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego komunikatem z dnia 31. maja 2012 r. w sprawie wskaźnika cen towarowej produkcji rolniczej w 2011 r. (M. P. z 2012 r. poz. 398) ogłosił, iż wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej w 2011 r. w stosunku do 2010 r. wyniósł 115,9 (wzrost cen o 15,9 %).

Minister Finansów wykonując powyższą delegację ustawową przygotował projekt rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, w którym, uwzględniając wskaźnik ogłoszony przez Prezesa GUS, określił normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2013 r.

Patrz: Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego.

Według  Ministra Finansów, podwyższenie podstawy opodatkowania na skutek zwiększonych norm szacunkowych ogłoszonych przez Prezesa GUS,  wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej, wpłynie na zwiększenie dochodów sektora finansów publicznych w 2013 roku o około 7,2 mln zł, w tym dochodów budżetu państwa o 3,7 mln zł.

Marta Nowak-Woźnica
AgroNews.com.pl
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wędzone jabłko sechlońskie z oznaczeniem ChOG

Nazwa „wędzone jabłko sechlońskie” 9 kwietnia 2024 r. została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics