Odżywianie rzepaku ozimego

Rzepak ozimy jest jedną z najbardziej wymagających roślin uprawnych w stosunku do stanowiska oraz zaopatrzenia w składniki pokarmowe. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe nawożenie tego gatunku.

 

\"\"

 

Oprócz azotu, rzepak wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na potas (K), wapń (Ca) oraz siarkę (S), pobiera również dość duże ilości magnezu (Mg), natomiast na fosfor (P) wykazuje zapotrzebowanie średnie.

Mikroelementy ważne dla rzepaku

W prawidłowym wzroście i rozwoju rzepaku ważną rolę pełnią także mikroelementy, które są odpowiedzialne za przemiany biochemiczne makroelementów oraz za gospodarkę hormonalno-enzymatyczną już od początku wzrostu roślin, a ich rola wzrasta wraz z intensywnością produkcji. Spośród mikroelementów rzepak wykazuje bardzo dużą wrażliwość na niedobór boru (B), dużą – na niedobory manganu (Mn) i żelaza (Fe), a średnią – na niedobory cynku (Zn), miedzi (Cu) i molibdenu (Mo).

Prawidłowe odżywianie kluczem do wyższego plonu

Prawidłowe nawożenie rzepaku powinno zagwarantować odpowiednią ilość i dostępność poszczególnych składników pokarmowych dla roślin na każdym etapie ich rozwoju. W przeciwnym wypadku powstaje stres niedoboru i choć nie zawsze występują wyraźne jego objawy na roślinach, to zawsze stan taki skutkuje spadkiem plonu.

Rośliny pobierają duże ilości makroelementów, które są głównymi składnikami budulcowymi i energetycznymi oraz niewielkie ilości mikroskładników, które jednak są czynnikiem limitującym plon. Wystąpienie objawów niedoboru któregoś ze składników pokarmowych zawsze skutkuje spadkiem plonu, nawet gdy szybko przeprowadzi się nawożenie interwencyjne.

Profilaktyczne nawożenie

Bardzo ważna jest profilaktyka, tzn. prawidłowe nawożenie doglebowe, uzupełniane dokarmianiem dolistnym. W zakresie makroskładników ma ono charakter uzupełniający (w sposób dolistny można pokryć tylko niewielką część potrzeb pokarmowych), natomiast w zakresie mikroskładników dokarmianie dolistne jest podstawowym i najefektywniejszym sposobem dostarczenia ich roślinom.

Znajomość zasobności stanowiska pod uprawę, a także wiedza na temat potrzeb pokarmowych rzepaku oraz dynamiki pobierania składników pokarmowych i ich akumulacji w poszczególnych organach rośliny – pozwala na prawidłowe przygotowanie planu nawożenia, zarówno doglebowego jak i dolistnego.

Profilaktyczne nawożenie dolistne w fazach krytycznych jest standardem w uprawie rzepaku. Ma ono na celu zapobieganie wystąpieniu objawów niedoboru. Jeżeli  jednak niedostatecznie zaopatrzono rośliny we wszystkie potrzebne składniki pokarmowe lub gdy wystąpiły niekorzystne czynniki powodujące zaburzenia w dostępności lub pobieraniu składników pokarmowych – wówczas przydatna jest znajomość objawów niedoborów na roślinach.

Ocena objawów niedoborów składników pokarmowych w glebie

Prawidłowa, wizualna ocena objawów niedoborów jest trudna nawet dla specjalistów, gdyż nie zawsze jest to niedobór jednego składnika, częściej kilku, a czasem nadmiar któregoś z pierwiastków. Diagnozę komplikują także objawy spowodowane porażeniem roślin przez patogeny. Coraz częściej z pomocą w ocenie stanu zaopatrzenia roślin w składniki pokarmowe przychodzi nowoczesna technika analityczna. W niektórych gospodarstwach analiza chemiczna materiału roślinnego ułatwia bardzo precyzyjne określenie aktualnego stanu plantacji i podjęcie ewentualnych wczesnych działań korygujących na długo przed tym zanim na roślinach wystąpią zaburzenia w rozwoju lub objawy niedoborów.

Żeby skutecznie i szybko reagować na problemy związane nie tylko z zaopatrzeniem roślin w składniki pokarmowe, ale także i oddziaływaniem patogenów na rośliny niezbędna jest wiedza o optymalnych warunkach, w jakich należy wykonywać zabiegi nalistne. Znajomość mechanizmów pobierania i „szlaków”, którymi składniki pokarmowe z nawozów dolistnych czy substancje aktywne środków ochrony roślin dostają się do wnętrza rośliny, jest bardzo ważnym aspektem przy doborze odpowiednich preparatów tak, aby opryski były jak najbardziej skuteczne i precyzyjne.

Piotr Lubaszka
Dyrektor handlowy INTERMAG

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE