Ograniczenia podziału gospodarstw, rejestr nieruchomości rolnych. Rząd poparł projekt PSL

Rada Ministrów poparła propozycje rozwiązań ujętych w poselskim projekcie ustawy o ustroju rolnym.
 

\"rolnictwo,
 

Najważniejsze rozwiązania przewidziane w tym projekcie dotyczą:
 

  • ograniczenia podziału gospodarstw rolnych,
  •  wprowadzenia rejestru nieruchomości rolnych,
  • wprowadzenia pośrednictwa Agencji Nieruchomości Rolnych przy sprzedaży nieruchomości rolnej albo jej części wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Jednak zdaniem rządu, biorąc pod uwagę sytuację budżetu państwa, nie ma potrzeby wprowadzania wszystkich zaproponowanych przez posłów zmian. Zamiast regulacji dotyczącej pośrednictwa – należałoby zintensyfikować wykonywanie przez Agencję Nieruchomości Rolnych obecnie posiadanych uprawnień w postaci prawa pierwokupu i tzw. wykupu nieruchomości rolnych.

Nie ma też uzasadnienia do tworzenia nowego rejestru nieruchomości rolnych. Konieczne jest natomiast wprowadzenie regulacji dotyczących ograniczenia podziału gospodarstw rolnych, gdyż w tym zakresie nie istnieją żadne przepisy.

Czytaj także:
Prezydent: Musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją

Rząd podkreślił, że potrzebne jest wszczęcie prac nad projektem nowelizacji ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. To właśnie do tej ustawy należałoby wprowadzić wiele zmian umożliwiających nabywanie nieruchomości rolnych Skarbu Państwa na powiększanie i tworzenie gospodarstw rodzinnych.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here