Sawicki zapowiada: już niebawem ruszy nabór wniosków z nowego PROW

Minister Marek Sawicki podczas spotkania z rolnikami z woj. lubelskiego powiedział, że już niedługo ARiMR rozpocznie przyjmowanie pierwszych wniosków z nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

\"rolnictwo,
 

– W połowie tego miesiąca będzie można składać wnioski o zalesianie, potem ruszy m.in. program wsparcia młodego rolnika oraz modernizacja gospodarstw – zapowiedział Marek Sawicki.
 
Kończy się również wydawanie pieniędzy ze starego PROW-u (2007-2013). Niewykorzystane pieniądze z działań, które nie cieszyły się dużym powodzeniem ze strony rolników, będą przekazane m.in. na pomoc dla młodych rolników. Szacuje się dzięki temu na premie może liczyć dodatkowe ponad 2 tys. osób, które teraz znajdują się na tzw. liście rezerwowej. 

Nowy PROW

Zakres nowego PROW jest podobny do znanego już z PROW 2007- 2013, ale została  nieco zmieniona jego konstrukcja. Jest teraz mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość skorzystania równolegle z różnych "poddziałań". Przewidziano 25 form wsparcia, w tym kontynuację pomocy z poprzednich lat.  Zwraca uwagę zmodyfikowanie wsparcia z bardzo popularnego działania "Modernizacja gospodarstw rolnych". Teraz  wysokość pomocy będzie uzależniona od rodzaju inwestycji. Najwięcej pieniędzy będzie można dostać na rozwój produkcji prosiąt, bo aż do 900 tys. zł. Na inne inwestycje związane z produkcją zwierzęcą – wsparcie wyniesie do 500 tys. zł., a  na pozostałe przedsięwzięcia czy zakupy w gospodarstwie będzie można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.
 
Czytaj także:

Biura ARiMR będą pracowały dłużej i w sobotę. Dla tych, co czekają na ostatnią chwilę
Regulacje umożliwiające wypłatę zaliczek na PROW przyjęte
Jak młody rolnik może starać się o dotacje?

Nadal będą promowani młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, będą  mogli liczyć na "premie" na start – wynoszące 100 tys. zł, ale teraz  wypłata nastąpi  w dwóch etapach: najpierw 80 proc., a po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – pozostałe 20 proc.

Zupełnie nowym wsparciem w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Będą one mogły dostać 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości, a kiedy zwiększą swoją rentowność będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here