Ogromne straty po nawałnicach

Pogoda nie oszczędza rolników. Gwałtowne burze z obfitymi opadami deszczu i  gradu przechodzą przez Polskę powodując liczne straty.

\"\"

 

W dniu 11/12 sierpnia w rejonie południowo-wschodniej Wielkopolski wystąpiły  gwałtowne burze połączone z ulewami i gradobiciem, które spowodowały w niektórych gminach (Pępowo, Pogorzela, Borek, Jaraczewo, Środa, Nekla, Września, Zaniemyśl) olbrzymie straty w uprawach.

Z  powodu złej aury opóźnione były również  żniwa. Było tak mokro,  że kombajny nie dały rady wjechać w pole, a zebrane ziarno jest słabej jakości, porośnięte. Ulewny deszcz i wichury zniszczyły także plantacje kukurydzy rzepaku, zbóż, buraków. Ogromne szkody ponieśli również sadownicy i warzywnicy głównie w województwie kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim, dolnośląskim i opolskim.

Od 10 sierpnia br. strażacy w całej Polsce interweniowali 21 311 razy przy usuwaniu skutków burz oraz towarzyszącym im intensywnych opadów deszczów (lokalnych gradu, trąb powietrznych i silnych wichur).

Tylko wczoraj w całym kraju odnotowano kolejnych 670 tego typu interwencji.

Najwięcej tego typu interwencji od piątku przeprowadzili strażacy w woj. kujawsko-pomorskim, którzy wyjeżdżali do 6239 zdarzeń, w woj. wielkopolskim 5134 razy, w woj. pomorskim 2968 razy oraz w woj. dolnośląskim 1123 razy.

W wyniku silnych wichur zostały zerwane lub uszkodzone dachy na 3925 budynkach, w tym 2854 budynkach mieszkalnych. Najwięcej uszkodzeń na budynkach w wyniku wichur jest w woj. kujawsko-pomorskim (2402). Strażacy zabezpieczyli i zabezpieczają budynki wykorzystując przy tym posiadany w dyspozycji sprzęt, w tym podnośniki i drabiny oraz plandeki m.in. z centralnych magazynów PSP zlokalizowanych w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy i Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu.

Najwięcej działań, z uwagi na przejście burz i trąb powietrznych przeprowadzili strażacy w woj. kujawsko-pomorskim na terenie powiatów żnińskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, tucholskiego i bydgoskiego oraz w woj. pomorskim na terenie powiatów chojnickiego, człuchowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego i bytowskiego.

Łączna kwota, która będzie przeznaczona na pomoc pokrzywdzonym w całym kraju wynosi prawie 31 mln zł. Środki trafią do ponad 6 tys. rodzin.

 

Oprac. MN,
Redakcja AgroNews, fot.:pixabay, Komenda Główna PSP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here