Opóźnione sadzenie. Jest szansa, że wzrosną ceny ziemniaków

  Ceny ziemniaków na polskim rynku nadal są bardzo niskie, ale w ostatnich tygodniach marca widać było pewne ożywienie w popycie ze strony sieci handlowych. Ceny mogą jeszcze wzrosnąć, bo z uwagi na pogodę opóźnią się dostawy młodych ziemniaków.
   

   

  Pod koniec marca w okresie przedświątecznym za dobrej jakości ziemniaki, pakowane w worki 5 kg i 2 kg markety oferowały ceny na poziomie 0,65 zł/kg i wyżej. Z kolei ceny polskich ziemniaków w dużym hurcie utrzymują się na poziomie 3,0-5,0 zł za worek 15 kg, zależnie od odmiany, rejonu kraju i jakości. Średni poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków na przełomie marca i kwietnia wynosił 0,58 zł/kg i był zbliżony do analogicznego okresu poprzedniego roku.

  Krajowe ziemniaki w Broniszach były nieznacznie tańsze niż przed miesiącem i kosztowały 0,40-0,55 zł/kg, natomiast na pozostałych rynkach nastąpił nieznaczny ich wzrost do poziomu: w Poznaniu 0,47-0,80 zł/kg, w Lublinie 0,67 zł/kg, we Wrocławiu 0,50-0,60 zł/kg i w Łodzi 0,40-0,73 zł/kg. Tak niskie ceny ziemniaków były przyczyną wielu rolniczych protestów, do których doszło w marcu.

  Pogoda podniesie ceny?

  Mroźny marzec spowodował opóźnienia w kalendarzu prac polowych związanych z nowym sezonem uprawy ziemniaków. Rolnicy nie mogli wysadzić do ziemi podkiełkowanych sadzeniaków na najwcześniejszy zbiór, a to oznacza, że start nowego sezonu handlowego też będzie znacząco opóźniony i pierwsze dostawy „młodych” krajowych ziemniaków będą przypuszczalnie dopiero w pierwszych dniach czerwca.

  – W tej sytuacji stary sezon będzie trwać dłużej i przez dłuższy czas utrzyma się popyt na „stare” ziemniaki. Może to wpłynąć na wzrost ich cen w ostatnich miesiącach sezonu, ale to jest uzależnione od ilości ziemniaków, jakie pozostają w magazynach oraz wielkości importu – wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski.

  W Europie Zachodniej sadzenie też opóźnione

  Podobna sytuacja jest w Europie Zachodniej. Tam w głównych rejonach uprawy, z powodu niskich temperatur i deszczowej pogody, sadzenie ziemniaków w bieżącym roku jest znacznie opóźnione.

  – W pierwszych tygodniach kwietnia jest spodziewany wzrost temperatury do 15-20 stopni Celcjusza. W tych warunkach, gdy gleba jest wychłodzona, rozpoczęcie wegetacji ziemniaków będzie przebiegać bardzo wolno. Opóźnione sadzenie ziemniaków i niesprzyjająca aura pogodowa spowodowały, że w ostatnim okresie zaobserwowano wzrost cen ziemniaków, przy czym dotyczy to tylko części asortymentu i odmian – informuje Dzwonkowski.

  Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here