GIW ostrzega o pojawieniu się w obrocie sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego

Główny Inspektorat Weterynarii ostrzega o możliwości pojawienia się w obrocie sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego. Chodzi o preparat  APIVAR, który trafił do obrotu w Libanie. Prawdopodobnie produkt został wyprodukowany w Republice Turcji.

 

Ostrzeżenie o możliwości pojawienia się w obrocie sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego
Ostrzeżenie o możliwości pojawienia się w obrocie sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego

Badania próbek sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar przeprowadzone przez VETO-PHARMA SAS wykazały, że produkt nie zawiera w swoim składzie substancji czynnej: amitraza. Na powierzchni paska do zawieszania w ulu w sfałszowanym produkcie leczniczym weterynaryjnym Apivar znajduje się gęsta ciecz o silnym, nieprzyjemnym zapachu „rozpuszczalnika”. Paski sfałszowanego produktu różnią się także wyglądem od produktu oryginalnego.

Krawędzie pasków posiadają pęknięcia/nierówności i wypukłe okręgi w rogach. Istnieje prawdopodobieństwo, iż paski sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar wytworzono w innym procesie niż oryginalny produkt leczniczy tj. poprzez wtryskiwanie, a nie przez wytłaczanie.

Dziś Dzień Pszczoły. Rolniku – zadbaj o owady zapylające!

Uwaga: Sfałszowany produkt leczniczy weterynaryjny APIVAR jest obecnie sprzedawany w około 20 krajach. Informacje o oryginalnym, dopuszczonym do obrotu produkcie leczniczym weterynaryjnym (charakterystyka, ulotka, zatwierdzone druki opakowań) Apivar 500 mg (Amitrazum) pasek do zawieszania w ulu, gatunek docelowy: pszczoła miodna, podmiot odpowiedzialny: VETO-PHARMA SAS, numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 2797, data ważności pozwolenia: 2023-07-17, kod QP53AD01, dostępne są na stronie Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod następującym linkiem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public

wetgiw.gov.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + one =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,142ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE