Oszczędność i precyzja podczas siewu kukurydzy lub buraków cukrowych

W jaki sposób wykorzystać technologię ISOBUS, aby siew był bardziej wydajny i zoptymalizowany? Jak użycie elektrycznego, a nie mechanicznego napędu tarcz w siewnikach, może przełożyć się na oszczędzanie materiału? Czas poznać najważniejsze funkcjonalności i zalety tego typu rozwiązań.

Przełom kwietnia i maja to początek zasiewów kukurydzy, gleba jest nagrzana na głębokości siewu do przynajmniej 10oC, co umożliwia rozpoczęcie siewu. Technologii, które pozwalają na uprawianie kukurydzy jest wiele, ale mają jeden istotny wspólny czynnik, który sprowadza się do użycia siewników punktowych. Większość producentów takich siewników oferuje elektryczny napęd tarcz wysiewających oraz możliwość zmiennego dawkowania nawozu. Wszystko to w technologii ISOBUS. Czy w takim razie potrzebny jest kolejny terminal do obsługi takiego nowoczesnego siewnika w kabinie?

Odpowiedź brzmi: nie, a z pomocą przychodzi technologia ISOBUS. – Umożliwia ona sterowanie różnymi maszynami z pomocą jednego terminala. Jednym z nich, oferowanych przez firmę CLAAS jest S10. To 10” dotykowy terminal, który jednocześnie może obsługiwać kilka funkcji w tym funkcjonalności ISOBUStłumaczy Krzysztof Gomolla z CLAAS Polska.

Podstawową funkcją terminala S10 jest sterowanie jazdą automatyczną z dokładnością od 15-30cm (sygnał korekcyjny EGNOS i SATCOR) do 2-3cm (sygnał korekcyjny RTK i RTK NET), czyli dokładność, która przy siewie siewnikami sekcyjnymi jest niezbędna. – Wykorzystując tak dokładny sygnał, nie musimy się przejmować, że siejąc np. siewnikiem 6 rzędowym nie będziemy w stanie zebrać plonu bez strat przystawką do kukurydzy 8 rzędową, ponieważ odległości między poszczególnymi przejazdami siewnika są równedodaje ekspert.

Demonstracja od CLAAS Polska

Na kanale Youtube CLAAS Polska znajduje się video, które pokazuje działanie i obsługę terminala S10 zamontowanego fabrycznie na ciągniku CLAAS Arion 630, który jest sprzężony z 6 rzędowym siewnikiem punktowym Vaderstad Tempo T obsługiwanym za pomocą magistrali ISOBUS. – Na filmie można dowiedzieć się, w jaki prosty sposób uruchomić zlecenie, automatykę sekcji, założyć granice pola oraz uruchomić jazdę automatycznąmówi Krzysztof Gomolla.

Terminal S10 posiada certyfikacje stowarzyszenia AEF, które skupia producentów maszyn i urządzeń, wykorzystujących wspominaną technologię. Kupując GPS PILOT S10, mamy pewność, że nasz siewnik będzie prawidłowo obsłużony przez terminal. Wśród funkcjonalności ISOBUS, w które może być wyposażony terminal S10, jest kilka. Poznajmy je bliżej.

Pierwszy z nich to ISOBUS UT, który jest podstawową obsługą maszyn ISOBUS i polega na wczytaniu do pamięci terminala danych obsługowych siewnika z kompletem przycisków do jego obsługi i siewu.

Druga funkcjonalność to ISOBUS TC S.C – Section Control, czyli automatyczne zamykanie sekcji siewnika. – Dzięki zastosowaniu elektrycznego, a nie mechanicznego napędu tarcz w siewnikach, można na pojedynczych sekcjach wyłączyć siew bez potrzeby podnoszenia całego siewnika. Dzięki temu nie przesiewamy już wcześniej zasianych miejsc na polu, a więc oszczędzamy materiał siewnyzauważa Krzysztof Gomolla. Co bardzo ważne terminal sam odczytuje dane geometryczne siewnika i nie ma potrzeby ręcznego wprowadzania parametrów takich jak ilość czy szerokość sekcji. Jedyne co należy ustawić to ustawienia dotyczące momentu ich wyłączenia.

mojeINFOPOLE – nowe narzędzie ułatwiające prowadzenie gospodarstwa

ISOBUS TC BAS to zarządzanie zleceniami w formacie ISO XML, czyli automatyczny zapis sumarycznych danych o wykonanej pracy. Zlecenia te z pomocą pamięci USB, mogą zostać odczytane w dowolnym programie do zarzadzania polami np. w Agrocom Map.

Następnie warto wspomnieć o ISOBUS TC GEO. Mamy tutaj możliwość odczytu map aplikacyjnych oraz zapis danych procesowych siewnika. Ekspert CLAAS zauważa, że wykorzystując tę opcję, możemy zmiennie dawkować ilość nawozu w podsiewaczu nawozu w siewniku do kukurydzy oraz zmieniać automatycznie ilość wysiewanych nasion kukurydzy w poszczególnych strefach pola. Mapa aplikacyjna może zostać przygotowana na podstawie np. zdjęć satelitarnych lub skanowania elektromagnetycznego gleb. Dzięki temu optymalizujemy siew kukurydzy dostosowując go do potencjału plonotwórczego konkretnego pola. W jaki sposób możemy zapisać dane procesowe siewnika? Najlepiej zrobić to np. w oprogramowaniu Agrocom Map, który pozwoli zobaczyć np. jak na przestrzeni pola wyglądało pojedynkowanie nasion.

Z kolei ISOBUS Aux polega na obsłudze joysticka ISOBUS przez terminal. W terminalu S10 można przypisać klawisze funkcyjne joysticka Cmotion, co ułatwia obsługę maszyny ISOBUS.

Istnieje specjalna strona internetowa, dzięki której można sprawdzać, czy siewnik lub inne urządzanie ISOBUS będzie prawidłowo obsługiwane przez terminal S10, a uzyskanie certyfikatów AEF przez terminal gwarantuje, że tak będzie. Link: https://www.aef-isobus-database.org/isobusdb/login.jsf

Źródło: CLASS

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,531ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Grzegorz Puda: Pandemia nie osłabiła pozycji polskiego rolnictwa

Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi nie załamał się. W ubiegłym roku odnotowano 7% wzrost wartości eksportu, w stosunku do roku...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE