Owoce jagodowe pod lupą. Jakie są niezwykłe właściwości zwykłych owoców?

Polacy mają coraz większą wiedzę na temat owoców jagodowych. Nasza świadomość o zawartych w  tych owocach witaminach i mikroelementach ciągle wzrasta. Z roku na rok o zasadach zdrowego odżywiania wiemy więcej i chętniej poszukujemy informacji na ten temat. Z badań przeprowadzonych w 2017 roku w ramach kampanii „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców”  wynika, iż 4 na 5 badanych zna korzyści płynące ze spożywania owoców jagodowych.

\"\"


Ile kosztują, jak wpływają na nasze zdrowie, gdzie i kiedy możemy je kupić? Dzięki odpowiedziom respondentów między innymi na te pytania obliczony został wskaźnik świadomości na temat owoców jagodowych. W Polsce jest on bardzo wysoki i wynosi aż 82,8%. W ciągu 3 lat wzrósł o 6,8%.

Niezwykłe właściwości zwykłych owoców w pięciu państwach

Jednym z elementów wpływających na wzrost tej świadomości są działania informacyjne prowadzone od 2015 roku w ramach kampanii pn. „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców” realizowanej przez Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Akcje odbywają się na rynkach pięciu europejskich państw: Polski, Finlandii, Szwecji, Austrii i Czech. W ramach kampanii prowadzony jest portal www.power-fruits.eu oraz profile na Facebooku, z których można w łatwy i przystępny sposób dowiedzieć się więcej o walorach odżywczych owoców jagodowych, a także poznać ciekawe przepisy na jagodowe dania. W kampanię zaangażowani są także eksperci zajmujący się zdrowym żywieniem, produkcją owoców oraz dziennikarze. Od 3 lat uczestniczą oni w organizowanych przez Związek Sadowników RP w Warszawie, Helsinkach, Sztokholmie, Wiedniu i Pradze spotkaniach informacyjnych.

Popularność europejskich owoców jagodowych rośnie również dlatego, że są one po prostu coraz powszechniej dostępne. Poza sklepami i bazarami już w lipcu będzie je można znaleźć wręcz na „ulicach”. W tym miesiącu bowiem, w Szwecji, Finlandii oraz Austrii organizowane będą akcje uliczne, podczas których uczestnicy dowiedzą się więcej o właściwościach bohaterów kampanii Power Fruits. Zainteresowani będą mogli także wziąć udział w konkursie fotograficznym z nagrodami, a także skosztować pysznych europejskich owoców jagodowych.

Boom na europejskie i egzotyczne superowoce!

Moda na superowoce trwa. Czym właściwie różnią się od siebie europejskie truskawki, maliny, czarne porzeczki i borówki od bardziej egzotycznych jagód acai i goji?

Pierwszymi superowocami (z ang. superfruits) zostały okrzyknięte borówki. W połowie lat 90-tych amerykańscy plantatorzy zaczęli podkreślać ich wysoki potencjał antyoksydacyjny, a w 2004 r. termin ten rozpropagował jeszcze mocniej Steven Pratt, autor wydanej kilka lat później książki nagłaśniającej potencjał antyoksydacyjny borówek oraz ich właściwości przeciwdziałające starzeniu się. Później do grona superowoców zaczęły dołączać kolejne jagody, w tym czarne porzeczki, maliny jak również jagody acai i goji.
  
Jagody acai, goji jak i europejskie owoce jagodowe stanowią cenne źródło antyoksydantów. Sądzi się, że działanie przeciwutleniające owoców może spowalniać procesy starzenia i zapobiegać rozwojowi różnych chorób, dlatego warto włączyć je do swojej diety. Europejskie superowoce bez problemu dorównują swoim bardziej egzotycznym odpowiednikom. Na przykład truskawki, borówki i czarne porzeczki charakteryzuje wręcz większa aktywność antyoksydacyjna od jagód goji.

Należałoby również zwrócić uwagę na zawartość w lokalnych i egzotycznych superowocach witaminy C, która przyczynia się do utrzymywania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Gdy weźmiemy pod lupę jagody goji, okaże się że mają jej prawie tyle samo co truskawki. Gdybyśmy jednak poszukiwali bomby witaminowej – odnajdziemy ją w porzeczkach, w których koncentracja tego składnika jest ponad trzykrotnie większa!

Bez względu na to, które superowoce wybierzemy, będzie to dobry wybór. Najlepiej jednak zrobimy jeżeli naszą codzienną dietę uzupełnimy o każdy ich rodzaj. W ten sposób nie tylko dostarczymy naszym organizmom niezbędnych składników odżywczych, ale również urozmaicimy nasze dania
o nowe smaki.

Owoce jagodowe w kuchni – co najmniej 114 możliwości i zero nudy!

W ciągu roku spożywamy około 5 kg owoców jagodowych. W sezonie trafiają na nasze stoły zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu. Jak się okazuje nie brakuje nam też pomysłów by przyrządzać z nich coraz bardziej zaskakujące dania.

Truskawkowy pudding, borówkowo-malinowe batony i jagodowe lody – takie i wiele innych przepisów na jagodowe dania można znaleźć na stronie www.power-fruits.eu. Łatwo przekonać się, że „smaczne i słodkie” może być także pełne wartościowych składników i witamin. W efekcie coraz więcej Polaków jest zainteresowanych jagodową dietą. Z badań wynika, że od 2014 roku owoce jagodowe trafiają na nasze stoły coraz częściej.

Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej inicjatyw, których celem jest zainspirowanie bardziej
i mniej doświadczonych domowych kucharzy do eksperymentowania i odkrywania nowych połączeń smakowych. Jedną z nich jest dostępna już w księgarniach książka „Owocowa rewolucja. Niezwykłe właściwości zwykłych owoców”, wydawnictwa REA. Zawiera ona zbiór propozycji nie tylko deserowych i sałatkowych, ale również dań obiadowych, zup, posiłków zarówno słodkich jak i wytrawnych. Są to między innymi przepisy na jagodowy chłodnik czy tartę z owocami jagodowymi, które powstały przy współpracy z inicjatorami kampanii „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców”. Łącznie w „Owocowej rewolucji” znajduje się 114 smacznych propozycji na pozbycie się nudy z kuchni i wprowadzenie do naszej diety owoców takich jak truskawki, maliny, borówki oraz czarne porzeczki.

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here