Piechociński nowym szefem \”ludowców\”!

Janusz Piechociński został nowym  prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przewagą 17 głosów w wyborach na prezesa PSL zwyciężył Janusz Piechociński. Otrzymał 547 głosów, jego kontrkandydat i dotychczasowy prezes PSL, Waldemar Pawlak – 530.

Dotychczasowy szef PSL po ogłoszeniu wyników ogłosił – Ponieważ nie zgadzam się fundamentalnie z propozycjami Janusza Piechocińskiego, w poniedziałek złożę rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki.

Nowy prezes PSL zaapelował do Waldemara Pawlaka, by ten nie rezygnował z funkcji wicepremiera rządu: Polska potrzebuje naszej wspólnej aktywności – powiedział do Pawlaka. – Nie wolno się na demokrację obrażać, wyroki demokracji trzeba przyjąć z pokorą, dodał.

W pierwszym przemówieniu po ogłoszeniu wyników Piechociński zadeklarował, że nie jest prezesem, ale sługą tych, którzy go wybrali.
Trzeba szukać nowych rozwiązań, nie tracąc z przeszłości tego, co sprawdzone i wartościowe, także nikogo z ludowców, którzy są w rządzie, administracji i życiu społecznym. Ja chcę wartości dodanej – zaznaczył.

Licząca około 120 osób Rada Naczelna w nowym składzie jest już w zdecydowanej większości wybrana. Statut PSL przewiduje, że jej członkowie wybierani są na zjazdach powiatowych i wojewódzkich, które odbyły się przed kongresem. Kongres natomiast wybierze jeszcze 20 członków Rady.

Władze PSL są wybierane raz na cztery lata. Między kongresami najwyższą władzą Stronnictwa jest Rada Naczelna. Nowo wybrany prezes partii z tego gremium wybierze skład Naczelnego Komitetu Wykonawczego.

Redakcja AgroNews
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here