Pieniądze dla gmin popegeerowskich zostały podzielone

W ramach rządowego programu do gmin popegeerowskich w skali kraju trafi 340 mln zł. Do województwa zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego (największych obszarów, gdzie występowały PGR-y) trafi po ok. 47 mln zł.

"<yoastmark

Gminy popegeerowskie były przez wiele lat zapomniane, a ich wykluczenie było odczuwalne. Bardzo się cieszę i jestem szczególnie dumny, że możemy, między innymi przez takie inicjatywy jak dzisiejsza, próbować wyrównywać te różnice – powiedział wiceminister Błażej Poboży w Kamionku (woj. warmińsko-mazurskie).

Podsekretarz stanu w MSWiA razem z Arturem Chojeckim – wojewodą warmińsko-mazurskim wręczył 40 gminom z województwa warmińsko-mazurskiego, w których kiedyś działały PGR-y, promesy na realizację inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wiceminister Błażej Poboży podkreślił, że gminy popegeerowskie były zawsze w trudniejszej sytuacji od pozostałych gmin.

Wierzę, że środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pomogą dalej wyrównywać te deficyty i przyczynią się do tego, aby Wasze Małe Ojczyzny były jeszcze piękniejsze – powiedział.

Podsekretarz stanu w MSWiA przypomniał, że program wsparcia gmin, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym ponad 3,5 tys. złożonych wniosków.

Do gmin, w których działały PGR-y, trafi prawie 47 mln

Wiele z inwestycji, które dzięki tym środkom się rozpoczną, ma charakter pierwszego etapu. Ten ważny program kontynuujemy– zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

W całym województwie warmińsko-mazurskim dofinansowanie uzyskały 52 projekty inwestycyjne w 47 gminach. Do gmin, w których działały PGR-y, trafi prawie 47 mln. W przypadku 5 gmin zostaną dofinansowane po 2 inwestycje. Wśród projektów są m.in. termomodernizacja budynków (gmina Wieliczki, gmina Bartoszyce), budowa sieci wodociągowych (gmina Sępopol) oraz przebudowy dróg (gmina Pieniężno).

Gmina Szczytno, w której znajduje się Kamionek, w ramach wsparcia dla gmin popegeerowskich otrzymała środki w wysokości 1,2 mln zł. Pozwolą one sfinansować modernizację i rozbudowę stacji uzdatniania wody wraz z przebudową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej.

340 mln zł dla gmin popegeerowskich w skali kraju

Wsparcie gmin popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na sfinansowanie lub dofinansowanie inwestycji i zakupów inwestycyjnych w gminach, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y). Dotacje będzie można przeznaczyć m.in. na budowę dróg, chodników, kanalizacji sanitarnej, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych czy świetlic. 

Źródło: MSWiA

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR

W odpowiedzi liczne krytyczne sygnały napływające od rolników w sprawie zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR od 1 stycznia 2024 r. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics