Pieniądze z KPO w przyszłym tygodniu już w Polsce

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że KE zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy i już w najbliższy poniedziałek do kraju powinno trafić 6,3 mld euro.

Pieniądze z KPO w przyszłym tygodniu już w Polsce

 Przed chwilą KE zaakceptowała nasz pierwszy wniosek o płatność z KPO! Teraz czekamy już tylko na przelew. 6,3 mld euro powinno być w Polsce 15 kwietnia. Do przodu! — napisała w piątek (5 kwietnia) Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w mediach społecznościowych.

Pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) Polska złożyła w połowie grudnia zeszłego roku, tzn. dopiero półtora roku od akceptacji przez KE polskiego planu. W lutym tego roku Komisja wydała wstępną, pozytywną ocenę pierwszego polskiego wniosku na 6,3 mld euro. KE poinformowała także, że kwota ta stanowi 10,5 proc. środków polskiego KPO, a składają się na nią 2,69 mld euro grantów i 3,63 mld euro pożyczek.

Trzeba się spieszyć z wydawaniem środków z KPO

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.).  Kłopot polega jednak na tym, że wszystkie te pieniądze trzeba wydać w niecałe trzy lata — do końca 2026 roku.

Krajowe Plany Odbudowy w państwach UE są elementami instrumentu odbudowy i odporności (Funduszu Odbudowy), który wszedł w życie w lutym 2021 r., by złagodzić gospodarcze i społeczne skutki pandemii COVID-19. Ponieważ jednak rządy PiS nie realizowały tzw. kamieni milowych (które sami zaakceptowali) warunkujących wypłaty z KPO, to dopiero teraz realizowane jest pierwszy polski wniosek. Między innymi z  powodu tych opóźnień obecna koalicja renegocjuje zapisy KPO.

Autor Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics