Pierwszy przypadek ASF w Lubuskiem. Wojewoda wyznacza strefę skażoną

Niestety, stało się to, czego wszyscy się obawialiśmy – wirus ASF pojawił się w zachodniej Polsce niedaleko Wschowy (woj. lubuskie) i blisko zagłębia trzody chlewnej, jakim jest Wielkopolska. Blady strach padł na tamtejszych hodowców świń, którzy mogą być zmuszeni do zlikwidowania swoich stad.

ASF, ASF w Lubuskiem, walka z ASF

W województwie lubuskim, w pobliżu Wschowy, pod Sławą, zdiagnozowano odosobniony przypadek wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń. Najbliższy przypadek wykryty u dzika w skali kraju jest zlokalizowany w odległości ok. 360 km od miejsca znalezienia dzika pod Wschową. Natomiast najbliższe ognisko występowania choroby u świń w odległości ok. 300 km. Próbki do badań z regionu zostały pobrane od dzika potrąconego przez samochód.

“Uzyskanie dodatnich wyników badania w województwie lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km” – czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wyznaczył dziś obszar skażony o 5 kilometrowym promieniu (obejmujący częściowo powiat wschowski oraz powiat nowosolski). Druga strefa, czyli obszar ochronny ma obejmować obszar 10 km od miejsca znalezienia dzika.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here