PIH: Mieszkańcy małych miast i wsi robią zakupy w lokalnych sklepach

Polska Izba Handlu zleciła Instytutowi Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) badanie polegające na przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców miast do 50 tys. i mniejszych miejscowości o preferencje dotyczące zakupów w małych sklepach. Wynik badania wskazał, że 56 procent mieszkańców małych miast i wsi w ostatnim roku robiła zakupy w małym sklepie spożywczym w niedziele.

Według badania ponad 70 proc. pytanych odwiedzało małe sklepy spożywcze w dowolnym dniu tygodnia, w tym także w niedzielę.  Częściej korzystają z tej możliwości osoby posiadające dzieci.

Klienci chętnie korzystają z małych sklepów

– Nietrudno zauważyć, że debata dotycząca ograniczenia handlu zdominowana jest przez komentarze dotyczące centrów handlowych i dyskontów w dużych miastach. Jako Polska Izba Handlu chcemy zwrócić uwagę, że klienci chętnie korzystają z małych sklepów, których przyszłość w obliczu możliwości zniesienia ograniczenia handlu może być zagrożona. W przypadku miast do 50 tys. mieszkańców oraz wsi aż 56 proc. pytanych przyznaje, że w ostatnim roku robiło zakupy w małym sklepie spożywczym w niedzielę – komentuje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Bezpieczniej czujemy się w małych sklepach

IBRiS zapytał także klientów z miast poniżej 50 tys. mieszkańców i mniejszych miejscowości, jak oceniają środki bezpieczeństwa wdrożone przez właścicieli małych sklepów wobec pandemii. Jak wynika z badań, poczucie bezpieczeństwa robienia zakupów w małych sklepach spożywczych podczas pandemii jest wysokie (75 proc.).

– Ten rok pokazał jak ważna jest solidarność i wspólne działanie. Właściciele małych sklepów przeznaczyli znaczne środki i nakłady pracy na wyposażenie sklepów, aby klienci mogli robić zakupy komfortowo i bez obaw. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach badań opinii – dodaje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Bank BNP Paribas: w grudniu ceny żywności wyższe niż przed rokiem

Liberalizacja zakazu handlu przekieruje niedzielny ruch klientów do dyskontów

Dyskutowana w debacie publicznej liberalizacja zakazu handlu przekieruje niedzielny ruch klientów do dyskontów, co niewątpliwie wpłynie negatywnie na małe placówki, których już teraz jest coraz mniej. Według danych Nielsena od stycznia do czerwca 2020 roku zamknęło się ponad 1,2 tys. małych sklepów spożywczych. Jednocześnie przybyło 128 dyskontów. W Polsce działa obecnie ok. 340 tys. sklepów małoformatowych, które zatrudniają ponad 600 tys. osób.

PIH Preferencje zakupowe klientów infografika 15122020

(Pozwalamy na wykorzystywanie grafiki z podaniem źródła)

Badanie zrealizowane metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 28-29 listopada 2020 r. wśród pełnoletnich mieszkańców wsi i miast do 50 tys. mieszkańców N=1000 przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS).

Oprac. na podst. PIH

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE