Krowi żołądek to skomplikowany narząd. Sam w sobie jest ogromny i podzielony na kilka części, dlatego też przyjęło się mówić, że zwierzęta te mają ich aż cztery.
Żołądek u krów składa się z czterech komór:
- żwacza,
- czepca,
- ksiąg
- trawieńca.
Taka budowa żołądka krowy oraz zasiedlone w nim mikroorganizmy tj. pierwotniaki, grzyby czy bakterie beztlenowe, umożliwiają jej trawienie celulozy zawartej w roślinach.
- Wstępnie pogryziony pokarm najpierw trafia do żwacza, gdzie jest rozdrabniany i fermentowany za sprawą enzymów wytwarzanych przez mikroorganizmy.
- Następnie jego większe cząsteczki wracają do jamy gębowej, gdzie są ponownie przeżuwane. Właśnie dlatego krowy stale żują – muszą pogryźć paszę dwa razy.
- Kiedy zwierzę ponownie rozdrobni pożywienie, trafia ono do czepca, czyli drugiego przedżołądka. Jego zadaniem jest oddzielenie od siebie cząsteczek paszy.
- Te, które są wciąż zbyt duże, wracają do żwacza,
- a dostatecznie małe przechodzą do kolejnegoprzedżołądka, czyliksiąg. Narząd ten zawdzięcza swoją nazwę dużej ilości pofałdowanych wypustek, które przypominają kartki książki. Dzięki nim znacznie zwiększa się powierzchnia błony śluzowej wchłaniającej wodę i substancje odżywcze.
- Z ksiąg treść pokarmowa przechodzi do trawieńca nazywanego żołądkiem właściwym. Dopiero w nim znajdują się gruczoły produkujące kwas żołądkowy, który rozkłada przede wszystkim białka.
- Z trawieńca pożywienie trafia do dwunastnicy,
- a następnie do dalszych fragmentów jelit, gdzie wchłaniane są z niego lotne kwasy tłuszczowe. Produkty te transportowane są do wątroby i przetwarzane na glukozę, czyli źródło energii.
Źródło: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka