Advertisement

Wirus ASF nie zna granic!

Walka z ASF wymaga współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów. Dotyczy to również współpracy służb i rolników z sąsiadujących ze sobą województw.

Województwo wielkopolskie uczyniło wiele aby po kilku przypadkach i ogniskach ASF zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wydaje się na dzisiaj, że działania podjęte przez rolników, Wielkopolską Izbę Rolniczą, służby weterynaryjne oraz myśliwych skutecznie spowodowały brak kolejnych ognisk choroby i zniesienie dwóch stref niebieskich w okresie krótszym niż przewidywany przepisami unijnymi rok.

Wirus ASF nie zna granic
Wirus ASF nie zna granic

90 przypadków ASF u dzików w województwie lubuskim

Niestety nie można tego powiedzieć o województwie lubuskim. Z 90 przypadków dzików z pozytywnym badaniem na ASF, które stwierdzono w Polsce w ubiegłym tygodniu, najwięcej przypadków pochodzi właśnie z województwa lubuskiego. Od  delegatów i rolników, z powiatu wolsztyńskiego, od dłuższego czasu WIR otrzymuje informacje o dużej ilości padniętych dzików.  Znajdują się one w lasach graniczących z powiatem wolsztyńskim. Nikt się nimi nie interesuje i nie są usuwane ze środowiska. W sposób oczywisty stwarza to realne zagrożenie dla hodowców z obu województw. Powoduje, że wysiłki w kierunku zwalczania ASF podejmowane na terenie województwa wielkopolskiego mogą pójść na marne.

Klęski żywiołowe i ASF – trwa nabór wniosków

Ta sytuacja oraz sygnały od rolników skłoniły Wielkopolską Izbę Rolniczą do podjęcia interwencji u Głównego Lekarza Weterynarii.

Źródło: WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Fala podwyżek cen żywności dopiero nadejdzie

Bardzo interesujący wywiad Marcina Łojewskiego, członka zarządu Kaufland Polska, dla Business Insider Polska na temat cen żywności. - Fala podwyżek cen żywności dopiero nadejdzie. Choć...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,944ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE