Podlaski samorząd rolniczy apeluje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Podlaska Izba Rolnicza apeluje o wprowadzenie na terenie województwa podlaskiego stanu klęski żywiołowej.

\"rolnictwo,

 

W tej sprawie PIR rozesłała pismo do burmistrzów i wójtów z tego regionu, by wystąpili oni do Wojewody Podlaskiego o uruchomienie stosownych działań. Prezes podlaskiego samorządu rolniczego zwraca uwagę, że tamtejsi rolnicy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji ze względu na wystąpienie wirusa afrykańskiego pomoru świń.  

 
– Już od prawie dwóch lat mamy do czynienia z katastroą naturalną i masowym występowaniem choroby, jaką jest wirus afrykńskiego pomoru świń – tłumaczy w liście do burmistrzów i wójtów Grzegorz Leszczyński, Prezes PIR.
 
Drugim ważnym elementem, który sprawia, że podlascy rolnicy borykają się z problemami finansowymi, a ich działalność staje się nieopłacalna, są coraz większe straty w uprawach spowodowane przez rosnącą populację dzików. 
 
W miniony piątek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa problem ten poruszył poseł Jacek Bogucki (PiS). Poseł przedstawił wspomniane wcześniej pismo Podlaskiej Izby Rolniczej. Dodał także, że trudną sytuację rolników w tym województwie pogłębia wystąpienie klęski suszy.
 
Komisja zajmie się wnioskowanym wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej na najbliższym posiedzeniu.

500 dzików odstrzelonych 
Kilka dni temu zakończył się dodatkowy odstrzał dzików za pieniądze samorządu województwa podlaskiego w związku z wystąpieniem wirusem ASF. Odstrzelono 500 dzików. 
 
Odstrzały te były prowadzone w części powiatów: sokólskiego i białostockiego, na terenach z ograniczeniami w związku z występowaniem ASF w regionie, w gminach: Kuźnica, Sokółka, Szudziałowo, Krynki, Gródek, Michałowo, Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Sidra, Janów, Czarna Białostocka, Supraśl i Wasilków. 
 
Jak zapowiada wicemarszałek województwa Jerzy Leszczyński, pełne dane o realizacji tych odstrzałów zostaną przedstawione 10 lipca. 
Podlaskie to jedyny region w Polsce, gdzie odnotowano przypadki wirusa ASF u dzików oraz trzy ogniska tej choroby u świń.

Tymczasem 2 lipca Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych dwóch przypadkach wystąpienia wirusa ASF u dzików. Martwe zwierzęta znaleziono w pobliżu miejscowości Babia Góra i Stare Masiewo (gmina Narewka, powiat hajnowski, województwo podlaskie).

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/tomasz przechlewski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here