Przez wiele lat rolnicy nie mieli problemu z przekazywaniem zużytej folii po sianokiszonkach, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i worków typu big bag. Wiele firm chętnie odbierało je za darmo, a czasem nawet płaciło za odebraną folię. Odebrane od rolników folie i inne tworzywa sztuczne były przerabiane na granulat i sprzedawane do Chin. Kiedy Chiny zamknęły swój rynek na ten produkt, firmy przestały odbierać folię rolniczą.
Problemem odpadów z gospodarstw rolnych zajęło się Ministerstwo Środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod koniec 2019 roku ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Dofinansowanie miało formę dotacji w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych tj. 500 zł za 1 tonę odpadów (folia rolnicza, siatka i sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach, worki typu big bag) unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi. Beneficjentami programu były jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Niestety nie wszystkie samorządy gminne w Wielkopolsce przystąpiły do tego programu.
Aby rozwiązać problem uciążliwych odpadów po produkcji rolniczej Rada Powiatowa WIR w Śremie przy współpracy z firmą „Jopek Recykling” oraz gminami powiatu śremskiego zorganizowała sześć zbiórek folii, sznurka, siatki, agrowłókniny i opakowań typu big bag na terenie powiatu śremskiego.
Dzięki zaangażowaniu Przewodniczącej Rady Pani Janiny Pawełczyk, samorządowców i sołtysów powiatu śremskiego zbiórki zorganizowano w następujących miejscach:
- Gmina Dolsk, punkty zbiórki Małachowo i Wieszczyczyn – 60 ton odpadów,
- Gmina Brodnica, punkt zbiórki Grzybno – 90 ton odpadów,
- Gmina Śrem, punkty zbiórki Mateuszewo i Zbrudzewo – 60 ton odpadów,
- Gmina Śrem, punkt zbiórki Gaj – 35 ton odpadów,
- Gmina Śrem, punkt zbiórki Pysząca – 50 ton odpadów,
- Gmina Brodnica, punkt zbiórki Grzybno – 40 ton odpadów.
335 ton folii
W 2021 roku ze zbiórek zorganizowanych przez WIR w powiecie śremskim skorzystało kilkuset rolników. Zebrano ok 335 ton folii i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.
Rada Powiatowa WIR w Śremie składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do sprawnego przeprowadzenia zbiórek.
Kolejna akcja w powiecie śremskim planowana jest już wiosną przyszłego roku.
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl
Michał Pawliczuk
Źródło i fot.: WIR