Pokazy polowe maszyn zielonkowych wpisały się na dobre w cykl spotkań firmy New Holland z rolnikami. 30 i 31 maja na podlaskich łąkach producent niebiesko-żółtych maszyn wraz z tutejszym dealerem PW Księżopolski zaprezentował swoje rozwiązania w tym segmencie. Producent pokazał kilka zestawów do koszenia, przetrząsania, zgrabiania, prasowania i owijania zielonki.
– Tegoroczne pokazy maszyn New Holland zorganizowaliśmy w miejscowości o wdzięcznej nazwie Borki-Kosiorki w pobliżu Wiśniewa. Niedaleko tego miejsca znajduje się nasz autoryzowany diler – firma PW Księżopolski – mówił Łukasz Chęciński, dyrektor marketingu marki New Holland w Polsce. W warunkach polowych pokażemy kilka zestawów maszyn towarzyszących, które współpracują z naszymi ciągnikami – dodał.
Pełna paleta maszyn do zbioru zielonek, którą zaprezentował producent niebiesko-żółtych maszyn pracowała na trudnym, podmokłym terenie. Jednakże zarówno dla kosiarek jak i przetrząsaczy nie stanowiło to żadnego problemu.
Kosiarka DiscCutter 280P
Na polu trawa koszona była kosiarką DiscCutter 280P, charakteryzującą się szerokością roboczą 2,77m, gdzie szerokość pokosu to 1,2-2,5m. Liczba tarcz wynosi 7, liczba noży 14.
Kosiarka wyposażona została w wytrzymałe listwy tnące. Listwa tnąca jest sercem kosiarki. We wszystkich modelach zastosowano niskoprofilową listwę tnącą o idealnie gładkiej dolnej stronie i dużej powierzchni nośnej, co zapewnia niski nacisk na grunt i w ten sposób chroni pole i uprawę roślinną, zapewniając jej szybki wzrost po koszeniu. Ponadto niskoprofilowa konstrukcja pozwala na uzyskanie ścierniska o wysokości 40 mm, a tym samym zbiór większych plonów. Hydrauliczny system zabezpieczenia listwy tnącej, który znajduje się pod ciśnieniem zapewnia efektywne i bezpieczne koszenie. Jeżeli chodzi o spulchnianie – stopień spulchniania można szybko dopasować do uprawy roślinnej i jej wilgotności.
Przetrząsacz ProTed 760
Skoszona zielonka przetrząśnięta została przetrząsaczem ProTed 760. Przetrząsacze serii ProTed dostępne są w wersji zawieszanej lub przyczepianej (model 880T). Najważniejsze rozwiązania prezentowanego modelu w wersji zawieszanej to:
Wysoka wydajność – wszystkie modele tej serii maszyn posiadają podwójne palce, co zwiększa wydajność przetrząsania. Ponadto wszystkie modele o szerokości powyżej 6,9 m posiadają standardowo mechanizm blokady palców, aby zapobiec ich wypadnięciu; ten element stanowi opcjonalne wyposażenie mniejszych modeli. Mechanizm blokady palców chroni podążającą za ciągnikiem sieczkarnię samobieżną i zapobiega zanieczyszczeniu paszy kawałkami metalu.
Skuteczne przetrząsanie na krańcach pola – aby przetrząsnąć całe pole aż do ostatniego źdźbła, zastosowano odpowiedni system przetrząsania na krańcach pola. W modelach 690 i 760 jest on włączany za pomocą ręcznej dźwigni lub opcjonalnego przełącznika hydraulicznego, który jest standardowym wyposażeniem modeli 880 i 880T. Dodatkowo można obrócić koła pod wirnikami w taki sposób, aby maszyna nie podjeżdżała do granic pola pod kątem 90°.
Zawieszenie wirnika – wszystkie wirniki posiadają przegubowe zawieszenie, dzięki czemu szybko i skutecznie mogą się dostosować do zmiennych warunków polowych. W modelach 880 i 880T przekładnie poszczególnych wirników umieszczone są w zamkniętej komorze w kąpieli olejowej, co zapewnia nieustanne smarowanie przekładni i wydłużony okres eksploatacji.
Regulacja wirnika – kąt nachylenia wirników względem ziemi można łatwo dopasować do warunków polowych, co zapewnia efektywne przetrząsanie i rozrzucanie pokosu w celu jego idealnego wysuszenia.
Zgrabiarka dwuwirnikowa ProRotor L 640 T
Przetrząśnięty pokos formowany był zgrabiarką dwuwirnikową ProRotor L 640 T. Seria zgrabiarek firmy New Holland obejmuje model jednowirnikowy ProRotor™ oraz model dwuwirnikowy w wariantach ProRotor™ C i ProRotor™ L. Wersje wyposażone są w podajnik centralny lub boczny i są dostępne w siedmiu szerokościach roboczych, od 4,2 do 8,2 metra. Zaawansowane modele ProRotor™ L generują maksymalnie dwa pokosy, co znacznie przyspiesza pracę.
Najbardziej wymagającym klientom firma oferuje najbardziej wydajny model ProRotor™ L 640T Auto-Steer, którego zaletą jest układ sterowania automatycznego, zapewniający wyrównanie odległości pomiędzy wirnikami:
- Solidna i niezawodna maszyna zaprojektowana do intensywnego użytku.
- Łożyska na obydwu końcach ramienia, zredukowany czas obsługi codziennej.
- Każdy wirnik pracuje niezależnie od siebie.
- System Auto-Steer umożliwia automatyczne kierowanie na ostrych zakrętach.
- Ruchomy wirnik , optymalne kopiowanie terenu.
- Niski środek ciężkości, można pracować na pagórkowatych terenach.
- W standardzie koła typu tandem wirnika tylnego, zapewniają optymalne kopiowanie terenu.
- Możliwe 2 pojedyncze pokosy.
Prasa RollBelt 150 CropCutter i Roll Baler 125
Za zbiór odpowiadała zmiennokomorowa prasa RollBelt 150 CropCutter i stałokomorowa, walcowa Roll Baler 125.
Prasa RollBelt 150 CropCutter, daje możliwość dostosowania maszyny do indywidualnych wymogów w zakresie formowania bel. 15 noży gwarantuje niezwykle drobne cięcie materiału, wymagane przy formowaniu bel kiszonki lub słomy na wyściółkę. Sprawdzony układ noży rotora w kształcie litery „W” zapewnia równomierne rozłożenie siły podczas procesu rozdrabniania i równomierny jego przebieg. Cały moduł noży można odblokować i wysunąć pojedynczo, co znacznie ułatwia ich ostrzenie. Stosowane w modelach CropCutter™ utwardzone noże są wykonane ze specjalnej stali, dzięki czemu ich żywotność i wytrzymałość jest trzykrotnie wyższa niż w przypadku standardowych noży.
Roll Baler 125
Stałokomorowe modele pras Roll Baler 125 mają solidną budowę, przystosowaną do belowania nawet najcięższych bel. Sztywna komora belująca jest wyposażona w 18 rolek profilowanych na zimno. Te mają średnicę 200 mm i posiadają teraz nową powierzchnię profilowaną. To jeszcze bardziej poprawia pełny kontakt z plonem, wymuszając rozpoczęcie procesu formowania bel, ale także ma na celu skrócenie odległości pomiędzy rolkami, aby zminimalizować straty plonu. Poprawia się wydajność w trudnych warunkach, zapewniając gęste, jednorodnie uformowane bele. Wyprodukowane ze stali o grubości 3,5 mm o gładkiej powierzchni pozbawionej spoin w celu ochrony siatki lub folii do owijania bel, gięte na zimno rolki, są wyposażone w wytrzymałe tuleje ślizgowe oraz automatyczny układ smarowania, zapewniający maksymalną trwałość
Ładowarki teleskopowe TH: prymus pod każdym względem
Od ponad 20 lat ładowarki teleskopowe marki New Holland przodują pod względem osiągów, niezawodności i ekonomiki. Nową serię ładowarek TH wyróżnia żółto-szara kolorystyka, podkreślająca ich znaczenie wśród maszyn do zbioru siana i paszy oraz przynależność do tego szacownego grona. Poszerzona gama obejmuje sześć modeli maszyn – TH6.32, TH6.36, TH7.32, TH7.37, TH7.42 i TH9.35 – w różnych wersjach: S, Classic, Plus oraz Elite.
Nowe ładowarki serii TH posiadają całkowicie nowe przekładnie 4×3 i 6×3 PowerShift™, zwiększające płynność przełączania biegów i zmiany kierunku jazdy, co przekłada się na lepsze prowadzenie. Spełniają one normę emisji spalin Tier 4B. Wyróżniają je lepsze osiągi i ekonomika pracy, co przekłada się na większy komfort i niższe koszty eksploatacji. Pod względem wyciszenia i komfortu najnowsze kabiny mogą stanowić przykład do naśladowania dla konkurencji.
Podczas pokazu pracowała wersja Elite, która wyposażona została w spełniający wymogi normy Tier 4B silnik o mocy 146 KM, przełącznik redukcji ciśnienia hydraulicznego, zamontowany w podłokietniku dżojstik, reflektory z tyłu kabiny i na wysięgniku, podgrzewany fotel z pneumatyczną amortyzacją czy automatyczny system wyrównywania kół. Maszyna osiąga prędkość maksymalną 40 km/h.
Te cechy, a także wysoki stosunek mocy do masy sprawiają, że ładowarki teleskopowe Elite i Plus są naturalnym wyborem wymagających rolników i firm usługowych, umożliwiając im niezwykle wydajne wykonywanie najtrudniejszych zadań.
Oprac. i fot.: Marta Nowak-Woźnica