PSL tworzy Koalicję Polską

W jesiennych wyborach parlamentarnych Polskie Stronnictwo Ludowe wystartuje samodzielnie lub we własnym bloku pod nazwą Koalicja Polska – poinformował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po obradach Rady Nadzorczej partii.

W trakcie obrad obecnego lidera ludowców gwałtownie zaatakował były premier i były prezes PSL Waldemar Pawlak, a nagranie swojego wystąpienia udostępnił w mediach społecznościowych.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego sprzed 10 dni PSL startowało w Koalicji Europejskiej (wspólnie z PO, Nowoczesną, SLD i Zielonymi), która przegrała z PiS.

Lider ludowców: Dwa bloki to większa szansa na wyborczy sukces

Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśniał w sobotę (1 czerwca), że aż tak szeroka opozycja w jednym bloku od prawa do lewa jest „trudna do sformułowania na dzień dzisiejszy”. Wobec tego jego partia przedstawia propozycję uzupełnienia istniejącego bloku “bardziej lewicowo-liberalnego” tym PSL-owskim, “bardziej centrowo-chadeckim”. “W takich dwóch blokach jest większa szansa na sukces wyborczy” – ocenił lider PSL.

“Do 20 czerwca przygotujemy wstępne listy. Bierzemy się do pracy w terenie. Będziemy na spotkaniach od największych miast do wsi” – zapowiedział na twitterze Kosiniak-Kamysz. Po sobotnim posiedzeniu Rady Naczelnej PSL zastrzegł jednak że pomysł budowy nowego bloku będzie konsultowany we wszystkich strukturach partii w całym kraju, a ostateczna decyzja zapadnie jeszcze w tym miesiąca, na kolejnej Radzie Naczelnej.

Propozycje programowe centrowego bloku  ludowców

“Będziemy chcieli budować wspólną listę do Senatu, tak jak budujemy blok, który ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie wyborcy centrowego, blok centrowy, tak zwaną Koalicję Polską – taką nazwę przyjęliśmy w uchwale dzisiejszej Rady Naczelnej” – przekazał lider PSL. Wśród propozycji programowych tego bloku wymienił bezpłatne leki, 1200 zł dopłaty minimalnej do hektara dla aktywnych rolników i „zerowy VAT” dla produktów zdrowej żywności.

“Po pierwsze bezpłatne i darmowe leki, w tym szczepienia. To jest wielki koszt dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia” – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Wymienił także wprowadzenie emerytury bez podatku, co – jak powiedział – jest rozwiązaniem bardziej popieranym, niż trzynasta emerytura. Zadeklarował również 1200 zł dopłaty minimalnej do hektara dla aktywnych rolników oraz „zerowy VAT” dla produktów zdrowej żywności. “Taki wniosek zgłosimy już w tym sejmie” – zapowiedział prezes PSL.

Przedstawił ponadto postulat wprowadzenia „bezpiecznego Internetu” i obniżki PIT-u do 10 procent dla samozatrudnionych. “To jest niezwykle potrzebne przy rosnących składkach na ZUS” – zauważył. Kosiniak-Kamysz przedstawił też propozycję uzupełnienia programu „500 plus”. “Chcemy, żeby było dla tych, którzy uczą się, studiują i skończyli 18 rok życia. Do końca studiów `500 plus` powinno być dostępne. To jest bardzo ważne, żeby premiować talenty” – podkreślił lider ludowców.

Oferta nie dla PiS

“Musi być wspólnota idei i wartości” – podkreślił lider ludowców na konferencji prasowej i ocenił, że zabrakło tego w wyborach do PE. “Jesteśmy partią ludową, narodową i powszechną. Jesteśmy wierni ideałom i tradycji chrześcijańskiej. I nie damy sobie podciąć tych skrzydeł. Każdego, kto wyznaje podobne wartości, zapraszamy do współpracy” – zadeklarował.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jego partia przedstawia tę ofertę wszystkim tym, którzy podzielają wartości ludowców. “Wydaje mi się, że to nie są tylko partie polityczne, ale to są przede wszystkim nasi rodacy, którzy takiej oferty wielokrotnie w spotkaniach oczekiwali” – powiedział po sobotnim posiedzeniu Rady Nadzorczej.

“Jest też duże środowisko bezpartyjnych samorządowców, którzy wystartowali w wyborach do sejmiku i osiągnęli przyzwoity, bardzo dobry wynik (…) Więc to jest środowisko samorządowców, z którymi byśmy bardzo chcieli, jeżeli popierają te wartości, współpracować” – podkreślił prezes PSL. Zastrzegł jednak, że do zapowiedzianej koalicji na pewno nie zaprasza rządzących. “To chyba oczywiste, bo nie podzielają tych idei, które przedstawiłem” – wyjaśnił.

Pawlak kontra Kosiniak-Kamysz

Podczas sobotniej Rady Naczelnej PSL były prezes PSL i były premier Waldemar Pawlak gwałtownie zaatakował obecne władze ludowców, zwłaszcza prezesa partii. Odnosząc się do apelu o to, żeby „stanął obok Władysława Kosiniaka-Kamysza” powiedział, że stawia mu “prosty warunek”, bo nie chce „brudnego budowania bloku wokół PSL”.

“Albo robimy PSL Koalicja Polska i mamy siłę, odwagę stanąć na własnych nogach i samodzielnie podjąć tą próbę i iść podmiotowo, albo – jeśli mamy prosić Platformę, żeby oni już nie byli tacy oszuści, żeby nie mówili tych brzydkich rzeczy w czasie kampanii – ja na to się nie piszę, sorry” – oświadczył.

Wystąpienie Pawlaka w mediach społecznościowych

Nagranie swojego wystąpienia Waldemar Pawlak zamieścił w mediach społecznościowych. “Na Radzie Naczelnej zaproponowałem realizację projektu `PSL – KOALICJA POLSKA` samodzielnego i podmiotowego udziału PSL w wyborach do Sejmu z programem skierowanym do aktywnych Polaków. Niektórzy w PSL przestraszyli się samodzielności. Warto zatem przypomnieć moje słowa: „Wielcy wydają się wam wielcy bo klęczycie – WSTAŃCIE!” (1995 r. Kongres PSL) Zapraszam do zapoznania się z wystąpieniem, poproszę o uwagi, propozycje, sugestie….” – napisał na facebooku były prezes PSL.

Ludowcom grozi rozłam?

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak sprostował wczoraj (2 maja) słowa byłego premiera i prezesa ludowców podkreślając, że  Koalicja Polska została wymyślona 4 lutego i zaprezentowana jako inicjatywa po raz pierwszy przez prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i byłego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu – dodał rzecznik PSL”.

Komentując sytuację w PSL po sobotniej Radzie Naczelnej wyraził także zaniepokojenie czy opublikowane nagranie nie zaszkodzi najbardziej Pawlakowi. “I tu z troską patrzymy na to, bo nie chcielibyśmy, żeby jemu zaszkodziło, a pomogło na przykład PiS-owi” – powiedział rzecznik PSL. Po stronie Pawlaka opowiedzieli się już jednak niektórzy członkowie PSL, m.in. Eugeniusz Kłopotek i Marek Sawicki. Wśród jego krytyków są natomiast: wybrany w zeszłą niedzielę do PE Adam Jarubas i obecny wiceszef partii Dariusz Klimczak, który zarzucał Pawlakowi bezczynność w kampanii.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE