Pokazy polowe maszyn zielonkowych New Holland

Pokazy polowe maszyn zielonkowych wpisały się na dobre w cykl spotkań firmy New Holland z rolnikami. 30 i 31 maja na podlaskich łąkach producent niebiesko-żółtych maszyn wraz z tutejszym dealerem PW Księżopolski zaprezentował swoje rozwiązania w tym segmencie. Producent pokazał kilka zestawów do koszenia, przetrząsania, zgrabiania, prasowania i owijania zielonki.

Tegoroczne pokazy maszyn New Holland zorganizowaliśmy  w miejscowości o wdzięcznej nazwie Borki-Kosiorki w pobliżu Wiśniewa. Niedaleko tego miejsca znajduje się nasz autoryzowany diler – firma PW Księżopolski – mówił Łukasz Chęciński, dyrektor marketingu marki New Holland w Polsce. W warunkach polowych pokażemy kilka zestawów maszyn towarzyszących, które współpracują z naszymi ciągnikami – dodał.

Pełna paleta maszyn do zbioru zielonek, którą zaprezentował producent niebiesko-żółtych maszyn pracowała na trudnym, podmokłym terenie. Jednakże zarówno dla kosiarek jak i przetrząsaczy nie stanowiło to żadnego problemu.

Kosiarka DiscCutter 280P

Na polu trawa koszona była kosiarką DiscCutter 280P, charakteryzującą się szerokością roboczą 2,77m, gdzie szerokość pokosu to 1,2-2,5m.  Liczba tarcz wynosi 7, liczba noży 14.

Kosiarka wyposażona została w wytrzymałe listwy tnące. Listwa tnąca jest sercem kosiarki. We wszystkich modelach zastosowano niskoprofilową listwę tnącą o idealnie gładkiej dolnej stronie i dużej powierzchni nośnej, co zapewnia niski nacisk na grunt i w ten sposób chroni pole i uprawę roślinną, zapewniając jej szybki wzrost po koszeniu. Ponadto niskoprofilowa konstrukcja pozwala na uzyskanie ścierniska o wysokości 40 mm, a tym samym zbiór większych plonów. Hydrauliczny system zabezpieczenia listwy tnącej, który znajduje się pod ciśnieniem zapewnia efektywne i bezpieczne koszenie. Jeżeli chodzi o spulchnianie  stopień spulchniania można szybko dopasować do uprawy roślinnej i  jej wilgotności.

Przetrząsacz ProTed 760

Skoszona zielonka przetrząśnięta została przetrząsaczem ProTed 760. Przetrząsacze serii ProTed dostępne są w wersji zawieszanej lub przyczepianej (model 880T). Najważniejsze rozwiązania prezentowanego modelu w wersji zawieszanej to:

Wysoka wydajność  – wszystkie modele tej serii maszyn posiadają podwójne palce, co zwiększa wydajność przetrząsania. Ponadto wszystkie modele o szerokości powyżej 6,9 m posiadają standardowo mechanizm blokady palców, aby zapobiec ich wypadnięciu; ten element stanowi opcjonalne wyposażenie mniejszych modeli.  Mechanizm blokady palców chroni podążającą za ciągnikiem sieczkarnię samobieżną i zapobiega zanieczyszczeniu paszy kawałkami metalu.

Skuteczne przetrząsanie na krańcach pola – aby przetrząsnąć całe pole aż do ostatniego źdźbła, zastosowano odpowiedni system przetrząsania na krańcach pola. W  modelach 690 i 760 jest on włączany za pomocą ręcznej dźwigni lub opcjonalnego przełącznika hydraulicznego, który jest standardowym wyposażeniem modeli 880 i 880T. Dodatkowo można obrócić koła pod wirnikami w taki sposób, aby maszyna nie podjeżdżała do granic pola pod kątem 90°.

Zawieszenie wirnika – wszystkie wirniki posiadają przegubowe zawieszenie, dzięki czemu szybko i skutecznie mogą się dostosować do zmiennych warunków polowych. W modelach 880 i 880T przekładnie poszczególnych wirników umieszczone są w zamkniętej komorze w kąpieli olejowej, co zapewnia nieustanne smarowanie przekładni i wydłużony okres eksploatacji.

Regulacja wirnika – kąt nachylenia wirników względem ziemi można łatwo dopasować do warunków polowych, co zapewnia efektywne przetrząsanie i rozrzucanie pokosu w celu jego idealnego wysuszenia.

Zgrabiarka dwuwirnikowa ProRotor L 640 T

Przetrząśnięty pokos formowany był zgrabiarką dwuwirnikową ProRotor L 640 T.  Seria zgrabiarek firmy New Holland obejmuje model jednowirnikowy ProRotor™ oraz model dwuwirnikowy w wariantach ProRotor™ C i ProRotor™ L. Wersje wyposażone są w podajnik centralny lub boczny i są dostępne w siedmiu szerokościach roboczych, od 4,2 do 8,2 metra. Zaawansowane modele ProRotor™ L generują maksymalnie dwa pokosy, co znacznie przyspiesza pracę.

Najbardziej wymagającym klientom firma oferuje najbardziej wydajny model ProRotor™ L 640T Auto-Steer, którego zaletą jest układ sterowania automatycznego, zapewniający wyrównanie odległości pomiędzy wirnikami:

  • Solidna i niezawodna maszyna zaprojektowana do intensywnego użytku.
  • Łożyska na obydwu końcach ramienia, zredukowany czas obsługi codziennej.
  • Każdy wirnik pracuje niezależnie od siebie.
  • System Auto-Steer umożliwia automatyczne kierowanie na ostrych zakrętach.
  • Ruchomy wirnik , optymalne kopiowanie terenu.
  • Niski środek ciężkości, można pracować na pagórkowatych terenach.
  • W standardzie koła typu tandem wirnika tylnego, zapewniają optymalne kopiowanie terenu.
  • Możliwe 2 pojedyncze pokosy.

Prasa RollBelt 150  CropCutter i Roll Baler 125

Za zbiór odpowiadała zmiennokomorowa prasa RollBelt 150  CropCutter i stałokomorowa, walcowa Roll Baler 125.

Prasa RollBelt 150 CropCutter, daje możliwość dostosowania maszyny do indywidualnych wymogów w zakresie formowania bel. 15 noży gwarantuje niezwykle drobne cięcie materiału, wymagane przy formowaniu bel kiszonki lub słomy na wyściółkę. Sprawdzony układ noży rotora w kształcie litery „W” zapewnia równomierne rozłożenie siły podczas procesu rozdrabniania i równomierny jego przebieg. Cały moduł noży można odblokować i wysunąć pojedynczo, co znacznie ułatwia ich ostrzenie. Stosowane w modelach CropCutter™ utwardzone noże są wykonane ze specjalnej stali, dzięki czemu ich żywotność i wytrzymałość jest trzykrotnie wyższa niż w przypadku standardowych noży.

Roll Baler 125

Stałokomorowe modele pras Roll Baler 125 mają solidną budowę, przystosowaną do belowania nawet najcięższych bel. Sztywna komora belująca jest wyposażona w 18 rolek profilowanych na zimno. Te mają średnicę 200 mm i posiadają teraz nową powierzchnię profilowaną. To jeszcze bardziej poprawia pełny kontakt z plonem, wymuszając rozpoczęcie procesu formowania bel, ale także ma na celu skrócenie odległości pomiędzy rolkami, aby zminimalizować straty plonu. Poprawia się wydajność w trudnych warunkach, zapewniając gęste, jednorodnie uformowane bele. Wyprodukowane ze stali o grubości 3,5 mm o gładkiej powierzchni pozbawionej spoin w celu ochrony siatki lub folii do owijania bel, gięte na zimno rolki, są wyposażone w wytrzymałe tuleje ślizgowe oraz automatyczny układ smarowania, zapewniający maksymalną trwałość

Ładowarki teleskopowe TH: prymus pod każdym względem

Od ponad 20 lat ładowarki teleskopowe marki New Holland przodują pod względem osiągów, niezawodności i ekonomiki. Nową serię ładowarek TH wyróżnia żółto-szara kolorystyka, podkreślająca ich znaczenie wśród maszyn do zbioru siana i paszy oraz przynależność do tego szacownego grona. Poszerzona gama obejmuje sześć modeli maszyn – TH6.32, TH6.36, TH7.32, TH7.37, TH7.42 i TH9.35 – w różnych wersjach: S, Classic, Plus oraz Elite.

Nowe ładowarki serii TH posiadają całkowicie nowe przekładnie 4×3 i 6×3 PowerShift™, zwiększające płynność przełączania biegów i zmiany kierunku jazdy, co przekłada się na lepsze prowadzenie. Spełniają one normę emisji spalin Tier 4B. Wyróżniają je lepsze osiągi i ekonomika pracy, co przekłada się na większy komfort i niższe koszty eksploatacji. Pod względem wyciszenia i komfortu najnowsze kabiny mogą stanowić przykład do naśladowania dla konkurencji.

Podczas pokazu pracowała wersja Elite, która wyposażona została w  spełniający wymogi normy Tier 4B silnik o mocy 146 KM, przełącznik redukcji ciśnienia hydraulicznego, zamontowany w podłokietniku dżojstik, reflektory z tyłu kabiny i na wysięgniku, podgrzewany fotel z pneumatyczną amortyzacją czy automatyczny system wyrównywania kół. Maszyna osiąga prędkość maksymalną 40 km/h.

Te cechy, a także wysoki stosunek mocy do masy sprawiają, że ładowarki teleskopowe Elite i Plus są naturalnym wyborem wymagających rolników i firm usługowych, umożliwiając im niezwykle wydajne wykonywanie najtrudniejszych zadań.

Oprac. i fot.: Marta Nowak-Woźnica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,166FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

Pszenica w skupach drożeje

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe pięciu zbóż wzrosły, a w trzech przypadkach spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 19-25.04.2021. O ile...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE